WordPress’te Yorum Uzunluğu Nasıl Sınırlandırılır?

Wordpress'te Yorum Uzunluğu Nasıl Sınırlandırılır?

WordPress’te içeriklerinize yazılacak olan yorumların uzunluğunu kısaltmak ister misiniz?

WordPress’te içeriklerinize gelen yorumlar içeriğinizin daha fazla insan tarafından ziyaret edilmesini, konuşulmasını teşvik eder. Ancak, çok kısa veya uzun yorumların bu konuda pek yardımcı olmadığını görebilirsiniz.

Bu blog yazımızda sizlere WordPress’te yorum uzunluğunu nasıl sınırlandıracağınızı göstereceğiz.Aynı Twitter’da olduğu gibi belli bir karakter limiti koyacağız, min ve max değerleri olan bir sınırlandırma fonksiyonu kullanacağız. Merak etmeyin bu işlem için herhangi bir eklenti kullanmayacağız.

WordPress’te Yorum Uzunluğunu Neden Sınırlandırmalısınız?

Etkin ve diğer kullanıcılara fayda sağlayan bir yorum alanı oluşturmak bir topluluk oluşturmanızı kolaylaştıran en önemli etkenlerden birisidir. İnsanlar yorumları ile içeriğinizin kalitesini ve eriştiği insan sayısını artırabildiği kadar aksini de yapabilmektedir.

Spam yorumları engellemek ile işe başlamak en doğrusu. Bunun için WordPress reCaptcha Kullanarak Spam Yorumlar Nasıl Engellenir? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

İçeriklerinize yapılan yorumlar her zaman yararlı değildir. Uzun yıllardır WordPress’te içerik üreticiliği yaptığımızdan ötürü gördük ki en yararlı yorumlar en az 60 karakterin üzerinde ve 5000 karakterin altında olan yorumlar olduğunu gördük, öğrendik.

Sitenize yorum yapmak için gelen başka blog yazarları eğer yorum alanında internet adreslerini girebilecekleri bir alan gördüklerini bunu genellikle kendi internet siteleri için bir geri bağlantı (backlink) olarak kullanmak için yorum alanını kullanıyorlar.

Çoğu, blog sitesi sahipleri bu yüzden yorum alanlarından internet sitesi adresi alanını kaldırıyorlar ki backlink almak için yorum yapmaya gelen internet sitesi sahipleri gelip yorum atarak hem vakitlerinden hem de içeriklerinin kalitesini düşürmesine engel olmak için.

Bu yüzden hem çok uzun yorumlar hem de çok kısa yorumlar içeriğinizin kalitesini artırmadığı gibi aksine düşürebilmektedir. Kim 20 bin karakterlik bir yorumu okumak ister ki? Ya da 5 karakterli “teşekkürler” yorumu ne kadar yardımcı olabilir ya da içeriğe katkı sunabilir? Bunları düşündüğünüzde yorum alanında karakter sınırlaması yapmanın gerektiğini düşünüyorsunuz.

O zaman gelin minimum ve maksimum limitler belirleyerek WordPress’te yorum uzunluğunu nasıl kontrol edebileceğimizi öğrenelim.

WordPress’te Yorum Uzunluğu Nasıl Sınırlandırılır?

Birazdan anlatacağımız yöntem temanızda yapacağımız kod düzenlemesi ile yapılabilmektedir. Ne yazık ki WordPress’te yorum uzunluğunu sınırlandırabilmek için bir yerleşik ayar bulunmuyor ama birkaç kod satırı ile bu özelliği aktif edebilmek ve kontrol edebilmek mümkün.

Not: Aşağıda ki kod işlemini yapmadan önce site yedeğinizi almanızı tavsiye ederiz. Site yedeğinizi nasıl alabileceğinizi öğrenmek için aşağıda ki makalelerimize göz atabilirsiniz.

Sitenizin bir yedeğini aldıysanız eğer bu işleme devam edebilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz kodu aktif olarak kullandığınız WordPress temasının functions.php dosyasında en son satıra ekleyin ve kaydedin.

add_filter( 'preprocess_comment', 'wpli_preprocess_comment' );
 
function wpli_preprocess_comment($comment) {
  if ( strlen( $comment['comment_content'] ) > 5000 ) {
    wp_die('Yorumunuz çok uzun. Lütfen, 5000 karakterin altında bir yorum belirtin.');
  }
if ( strlen( $comment['comment_content'] ) < 60 ) {
    wp_die('Yorumunuz çok kısa. Lütfen, en az 60 karakterlik bir yorum belirtin.');
  }
  return $comment;
}

5000 ve 60 değerlerini kendinize göre düzenleyebilirsiniz. 5000 değeri maksimum karakter sayısını 60 ise minimum karakteri belirtir. Bu rakamlar ile oynayarak kendinize göre bir sınırlandırma yapabilirsiniz.

Wordpress'te Yorum Uzunluğu Nasıl Sınırlandırılır?
WordPress’te Yorum Uzunluğu Nasıl Sınırlandırılır? – Kod eklendikten sonra sonuç.

İlgili kodu yerleştirdikten sonra hemen etki edecektir. Yorum alanına 60 karakter daha az bir yorum girildiğinde yukarıda ki görselde ki gibi bir uyarı sayfası açılacaktır. Benzer uyarı ekranı 5000 karakterden fazla yorumlarda da çıkacaktır. Çıkacak uyarı mesajını da yine kodlarda yer alan yazıları değiştirerek düzenleme yapabilirsiniz.

Bu makalenin, WordPress’te yorum uzunluğunu nasıl sınırlayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen e-posta bülten kanalımıza abone olun yeni içeriklerimizden sizleri haberdar edelim. Aynı zamanda bizleri sosyal medyada da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
Ücretsiz Responsive Magazin & Blog Wordpress Teması: Boston -3

Ücretsiz Responsive Magazin & Blog WordPress Teması: Boston

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
7
Share