WordPress’te wp-config.php Dosyası Nasıl Düzenlenir?

WordPress PHP tabanlı bir içerik yönetim sistemidir. Sitenizin, sunucunuzda bulunan veritabanı ile bağlantı kurabilmesi ve daha birçok şey için wp-config.php dosyasına ihtiyaç duymaktadır. Bu blog yazımızda wp-config.php dosyasını nasıl düzenleyebilirsiniz bunlardan bahsedeceğiz.
WordPress’te wp-config.php Dosyası Nasıl Düzenlenir?

WordPress’de en önemli dosyalarından biri wp-config.php dosyasıdır. Bu dosya sitenizin atan kalbidir diyebiliriz. Sitenizle alakalı birçok bilgiyi, veriyi bu dosya sayesinde öğrenebiliyorsunuz. En önemlisi veritabanınızla bu dosya aracılığıyla bağlantı kuruyorsunuz. Bu dosyanın güvenli ve stabil çalışması için bir takım sabitlere (defines) ihtiyaç duymaktadır.

Bu dosya sitenizin ana dizininde bulunur ve veri tabanınıza ait birçok bilgiyi içerisinde barındırır. Veritabanı adınız, veritabanı şifreniz gibi çok önemli verileri içerisinde barındırır. Peki, bu dosyanın içerisinde neler var, içerisinde ki kodlar ne anlama geliyor? Bu dosya nasıl düzenlenir?

WordPress wp-config.php dosyası nasıl düzenlenir?

Düzenlemeye başlamadan önce bu dosyanın bir yedeğini almanızı tavsiye ederiz. Bu dosyada yapacağınız işlemler, eklemeler veya çıkarmalar sitenizde sorunlar yaratabilir, sitenizin çalışmasını durdurabilir. Bu yüzden herhangi bir işlem yapmadan önce bu dosyanın bir yedeğini almanız gerekiyor.

wp-config.php dosyasını nasıl bulurum?

Bu dosya sitenizin public_html / httpdocs adlı dizinde bulunur. Bu dizine ulaşmak için FTP yönetim programları kullanabilir ya da kullandığınız hosting firmasının sunduğu site yönetim paneli olan cPanel / Plesk Panel ile bu dosyayı public_html / httpdocs dizininde bulabilirsiniz.

Kullandığınız yönetim paneli cPanel ise aşağıda ki video size wp-config.php dosyasını bulmanıza yardımcı olacaktır. Diğer panellerde benzer şekilde kendine özgü dosya yöneticisi bulundurmaktadır.

cPanel’de wp-config.php dosyası nasıl bulunur ve düzenlenir?

Veritabanı Ayarları Nasıl Yapılandırılır?

Önemli: wp-config.php dosyasını düzenlemek için cPanel gibi sunucu yönetim panellerinin sunduğu düzenleme editörlerini kullanmayın. Bir takım sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden dosyayı bulduğunuz da bilgisayarınıza indirip, bir kod editörü yardımı düzenleyebilirsiniz.

Düzenleme yapmadan önce size önerebileceğim birkaç kod editörü var. Bunlar;

Bu editörlerin hepsi wp-config.php dosyasını düzenlemenize yardımcı olacaktır. Bu editörlerin arasında en başa eklediğim VS Code tavsiye ederim. Oldukça stabil, hızlı ve ücretsiz bir kod editörüdür.

Gerekli yardımcı programlara sahipsek dosyamızı düzenlemeye başlayabiliriz. wp-config.php dosyasının içerisinde yer alan varsayılan sabitleri tek tek anlatacağım. İngilizce’de defines olarak adlandırılıyor Türkçe de ise sabitler olarak adlandırıyoruz.

// ** Worpdress Veritabanı Ayarları ** //

/** WordPress için Veritabanı Adı */
define( 'DB_NAME', 'veritabanı_adı_buraya_gelecek' );

/** MySQL veritabanı kullanıcı adı */
define( 'DB_USER', 'kullanıcı_adı_buraya' );

/** MySQL veritabanı şifresi */
define( 'DB_PASSWORD', 'veritabanı_şifresi' );

/** MySQL sunucusu */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Not: /**/ işaretleri açıklama satırlarıdır, kod işlevi görmezler. Bu işaretler arasında bulunan metinler altında ki kod bloğunu açıklamak için kullanılır.

Temel olarak WordPress’te veritabanı bağlantısı yapabilmek için bu 4 sabite ihtiyacınız var. Bu sabitlerin alacağı değerleri sitenizin barındırma hizmeti (hosting) aldığınız firmadan öğrenebilirsiniz. Bu kısımda değinmem gereken tek nokta DB_HOST sabiti ile ilgili bu sabit genel olarak herkeste aynıdır o yüzden değiştirmenize de gerek yoktur.

Bu bilgileri WordPress’i ilk kurulum aşamasında zaten belirtiyorsunuz bu kodları tek tek yazmanıza gerek yok WordPress otomatik olarak sizin için kurulum aşamasında bu kodları ve wp-config.php dosyanızı oluşturuyor.

Veritabanı ayarları kısmında bir diğer sabitimiz ise DB_CHARSET sabitidir. Bu sabitte aynı DB_HOST sabiti gibidir ve genelde herkeste aynıdır. utf8mb4 anlamı daha fazla kelime, şekil ve harfi veritabanına kaydetmenizi ve kullanmanızı sağlar. Günümüzde kullandığınız emojiler, ifadeler bu karakter seti sayesinde görüntülenebiliyor ve depolanabiliyor.

/** Yaratılacak tablolar için veritabanı karakter seti. */
define( 'DB_CHARSET', 'utf8mb4' );

Güvenlik Anahtarları

WordPress veritabanı bilgilerinizi korumak ve wp-config.php dosyasında ki bilgileri okumak, değiştirmek isteyen eklentiler için rastgele güvenlik anahtarları oluşturmaktadır. Bu güvenlik anahtarlarını ezberlemek ve bir yerde kaydetmek zorunda değilsiniz.

WordPress’i kurduğunuz otomatik olarak rastgele bu anahtarları oluşturmaktadır. Bu gizli güvenlik anahtarları rastgele oluşturuldukları için tahmin edilmesi zordur ve sitenize saldıran saldırganların önlenmesi için oldukça önemlidir. Bu güvenlik anahtarları sabitleri herkes için farklı olduğu için örnek yapıyı aşağıda gösterdim ve bunu sakın kendi sitenizde kullanmayın! Sadece örnek!

define('AUTH_KEY',     'P2U}9XTmv1O$Bpx#OtHnUU3Kl}%o,Rh}krSC!-CR9c|A2I`Xt;u-m7|;fDOiAlhm');
define('SECURE_AUTH_KEY', '&:jj#1%vS;JjA-&D9RfoFa*aLcvt&Z+Yu(_kZp{F71,-xzy]Hz=M&!,p=n-G+5cH');
define('LOGGED_IN_KEY',  '+pd<D/&iEb* ~#[email protected];ebrl~2|[HYX-adezo{ST/VmxYnT`>7k3V:');
define('NONCE_KEY',    '*GlF0XYpu8ti+59Cg<5%V?XF,N+stRjWtPwh2eC<&n&,)1vk`1+~+zF3%XI:5kQ#');
define('AUTH_SALT',    'sA58<^L&|Rmv~,))G4`Ac|;[kLj8 05)>r68-U!MCv^&,wB&;*G8v#`-.Q!pi(jA');
define('SECURE_AUTH_SALT', '-zrSGx4;7Eg[=5PEc]]jW$#v^z0y=SaXDm1If[H-yvynJ2^[email protected];Y:xNKla?Ry');
define('LOGGED_IN_SALT',  '~IVM-vX)JrS+HXiw<QDk-`~%}WGI-QT{n^R`V<A<X}9ToBnM*9whgr]4{ C 8ShP');
define('NONCE_SALT',    'M-Ff,pNbF2_r+3#nRatP|m8!7|WG4kF|6(kol^i!-S-~K((pDfr#K+PB %+0tMu_');

Bu güvenlik anahtarları sitenizin güvenliği için önemlidir. WordPress sizin için otomatik olarak bu güvenlik anahtarlarını oluşturuyor. Otomatik olarak oluşturulan bu güvenlik anahtarlarını değiştirmek isterseniz WordPress Online Secret Key Generator servisini kullanabilirsiniz.

Bu aşamaya kadar bahsettiklerimiz temel ayarlardı. wp-config.php dosyasını daha efektif kullanmak ve diğer özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

wp-config.php Gelişmiş Ayarlar (İsteğe Bağlı)

Bu kısımda anlatacaklarımızı uygulamadan önce wp-config.php dosyanızın bir yedeğini almanızı tavsiye ederiz. Bu ayarların isteğe bağlı olduğunu, WordPress‘in zorunlu olarak istemediği ayarlar olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu ayarlar, kodlar yani tamamen isteğe bağlı kullanımlar içindir. Yukarıda bahsettiğimiz sabitler sitenizin çalışmasını sağlayacaktır.

WP_CACHE Sabiti

Bu sabit WordPress’de temel önbellekleme özelliğini aktif ya da kapalı yapmanızı sağlar. Önbellekleme özelliği örneğin 1.jpg adlı bir resim dosyasını sürekli indirmek yerine bir kez indirip, önbelleğe alarak değişmeyen, sabit içeriklerinizi tekrar tekrar indirilmesini engel olur böylelikle siteniz daha hızlı açılır, kullanıcılar sitenize daha hızlı erişim sağlar.

Sitenizi sürekli ziyaret eden bir kullanıcıya tekrar tekrar aynı dosyaları yükletmek yerine, kullanıcının tarayıcısına yerleştireceğiniz bir cache çerezi ile dosyaları önbellekten yükleterek kullanıcınızın sitenize daha hızlı erişmesini sağlarsınız.

Bu sabiti wp-config.php dosyanızda <?php satırından sonra ekleyin. Bu sabit iki değer almaktadır; biri true diğeri false. Önbellekleme (Cache) aktif olmasını istiyorsanız örnekte ki gibi true kullanmanız gerekiyor, kapatmak için ise true değerini false yapmanız yeterli olacaktır.

define( 'WP_CACHE', true );

WP_SITEURL Sabiti

Bu sabit bazı WordPress Eklentileri için gerekli olabiliyor. Bazı eklentiler bu sabitin wp-config.php dosyasında olmasını isteyebiliyor. Bu sabit olmadığı için bu eklentiler çalışmayabiliyor. Bazı durumlarda ise özellikle HTTPS yönlendirmelerinde sorunlar oluşabiliyor. Bu değişkeni kullanarak site adresinizi tam olarak net bir şekilde belirtebilirsiniz.

define( 'WP_SITEURL', 'http://alanadiniz.com/' );

Eğer, WordPress’i bir klasör içerisine kurdu iseniz örneğin /blog/ klasörü içerisinde kullanmanız gereken yapı;

define( 'WP_SITEURL', 'http://alanadiniz.com/blog/' );

Şeklinde olacaktır. Site adresiniz her ne ise bu sabitte onu yazmanız önemli. Farklı site adresleri girmeniz, WordPress’in kurulu olduğu yeri yanlış yazmanız durumunda sitenize erişimlerde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

WP_HOME Sabiti

Bu sabitte aynı WP_SITEURL sabiti gibidir. Pek bir farkı yok açıkcası. Tek farkı kullanıcılarınızın internet sitenizi adresinizi tarayıcıya nasıl yazıyorsa o şekilde kabul etmesidir. Bir önce ki sabitte dikkatli baktıysanız eğer site adresinin sonunda / işareti ile bittiğini göreceksiniz. Bu sabitte ise bunu kullanmıyoruz.

define( 'WP_HOME', 'http://alanadiniz.com' );
define( 'WP_HOME', 'http://alanadiniz.com/blog' );

Otomatik Kaydetme Aralığını Değiştirme

WordPress’te blog yazısı yazarken farketmişsinizdir, belli bir süre sonra yazdığımız yazıların otomatik olarak kaydedildiğini. Bu özellik birçok açıdan can kurtarıcı olabilmektedir. Düşünün, saatlerce yazdığınız blog yazınızın yanlışlıkla tarayıcınızı kapatmanız durumunda silindiğini? böyle bir şey olmasını istemezsiniz. Bu yüzden WordPress‘te varsayılan olarak otomatik kaydetme özelliği mevcut.

Bahsedeceğimiz bu sabit ise bu otomatik kaydetme aralığını yani zaman aralığını ayarlamanıza olanak sağlıyor. Varsayılan olarak WordPress bunu 60 saniye olarak ayarlamıştır ancak bunu artırmak ya da azaltmak sizin elinizde. Aşağıda ki kodu kullanarak bu süreyi azaltabilir ya da yükseltebilirsiniz.

define( 'AUTOSAVE_INTERVAL', 160 ); // Saniye cinsinden belirtin.

160 değerini isterseniz yükseltebilir veya düşürebilirsiniz. Bu değeri değiştirirken süreyi saniye cinsinden hesaplayın. 60 saniye 1 dakika ediyorsa 160 değeri 2,5 dakikaya denk geliyor demektedir. Yazınızın 2,5 dakika sonra otomatik olarak kayıt edileceği anlamına geliyor.

Yazı Taslakları

Otomatik kaydetme özelliği bize yazıların taslaklarını oluşturmamızı olanak tanıyor. Silmek istediğimiz ya da geri getirmek istediğimiz şeyleri bu taslaklar sayesinde sahip olabiliyoruz. Çoğu kişi bu özelliği kapatmayı tercih ediyor. Sebebi ise veritabanında belli bir süreden sonra çok fazla yer kaplamaya, veritabanının yavaş çalışmasına sebep verdiği söyleniyor -ki bi’ bakıma bu doğru.

Bu özelliği isterseniz tamamen kapatabilir ya da belli bir sayı ile yazı taslaklarını sınırlandırabilirsiniz. Tamamen kapatmak için aşağıda ki kodu;

define( 'WP_POST_REVISIONS', false );

Belli bir sayıda yazı taslağını kaydetmesini sağlamak için ise aşağıda ki kodu kullanın.

define( 'WP_POST_REVISIONS', 3 );

3 değerini kendinize göre yine yükseltebilir ya da azaltabilirsiniz. Bizim tercihimiz bu sayının 3 olarak kalmasıdır. Yazmış olduğunuz blog yazısını 3 kere taslak halini otomatik olarak veritabanına kaydedecektir.

Veritabanını Otomatik Olarak Onarma ve Bakım Yapma

Belli bir süreden sonra internet sitenizin veritabanı bakıma ve onarıma ihtiyaç duyar. Yüklediğiniz eklentilerden, temalardan ve dosyalardan kalan gereksiz ayarlar, kodlar ve satırlar veritabanınızda birikmeye başlar. Bu durum veritabanınızın boyutunu artıracağı gibi, gelen isteklere vereceği yanıt hızını da etkileyebilmektedir. İnternet sitenizin performansını doğrudan etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir. Veritabanı gelen isteklere geç cevap veriyorsa istek yapan kullanıcının da uzun süre o içeriğin yüklenmesini beklemesi gerekiyor.

Bu yüzden WordPress böyle durumlar yaşanmasın diye otomatik olarak veritabanını onarıp, bakım yapmanızı sağlayacak bir sabit geliştirmiş. Aşağıda ki kodu wp-config.php dosyanıza eklemeniz halinde ara ara WordPress veritabanınıza bakım ve onarım işlemi gerçekleştirecektir.

define( 'WP_ALLOW_REPAIR', true );

Yine bu sabit true ve false değerini almaktadır. Aktif olmasını istiyorsanız true, kapalı olmasını istiyorsanız false değerini girmeniz yeterli olacaktır.

Çöp Kutusunu Temizleme

WordPress’te bazen sildiğimiz dosyaların, resimleri çöp kutusunda unutabiliyoruz, biz onların orada durduğunu farketmedikçe sunucumuzda disk alanını doldurmaya devam ediyor. Manuel olarak kendimizin temizlemesi en iyi çözümlerden birisi ancak bu işi WordPress’e de bırakabiliriz.

wp-config.php dosyasına ekleyeceğimiz aşağıda ki kod ile belirlediğimiz süre sonunda çöp kutusunu otomatik olarak sildirebiliriz.

define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 30 );

Bu kodda yer alan 30 rakamı gün sayısını belirtir. 30 gün sonra çöp kutusunu otomatik olarak WordPress kendisi temizleyecektir. Ancak, WordPress çöp kutusunu temizler iken size herhangi bir soru sormayacak ve kalıcı olarak çöp kutusunda ki tüm verileri, dosyaları silecektir. Bu yüzden geri getirebileceğiniz, sonra kullanmak istediğiniz dosyaları kaybetme ihtimaliniz var.

Süreyi ayarlamak yine size kalmış bunu 60 gün yapabilirsiniz 90 gün de yapabilirsiniz o kısım size kalmış. Ya da sildiğim dosyalar,resimler vs hepsi direkt silinsin, hiç çöp kutusunda durmasın diyorsanız 30 değerini 0 yapmanız yeterli. Yani şöyle;

define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 0 );

Admin Paneline ve Kullanıcı Hesaplarına Girişte SSL (Güvenli Bağlantıyı) Zorla

Artık günümüzde güvenli bağlantı istemeyen hiçbir uygulama, site kalmadı. Girdiğiniz internet sitelerinin hemen hepsinde https:// ibaresinin bulunduğunu görürsünüz. Bu ifade bir diğer adıyla protokol sitenin güvenli bir bağlantı olduğunu belirtir. Yani, bu sitede ki kullanıcı verileri, yaptığınız işlemler sadece siz ve o sitenin sunucusu arasında kalır, işlenir. Üçüncü bir kişi tarafından takip edilemez, kontrol edilemez ve düzenlenemez.

WordPress ile oluşturamayacağınız internet sitesi yoktur. Üyelik gerektiren, kullanıcı giriş ve çıkışlarının olduğu bir internet sitesinde SSL olmaz ise olmazlardandır. Geçerli bir SSL sertifikasına sahipsiniz, yönlendirmelerinizde tamam ancak bazı durumlarda güvensiz bağlantılar oluşabiliyor.

Bunun önüne geçebilmek her ne olursa olsun WordPress admin paneline ve kullanıcı giriş paneline güvenli bağlantı üzerinden bağlanılsın istiyorsanız aşağıda ki kodu wp-config.php dosyanıza eklemeniz yeterli olacaktır.

define( 'FORCE_SSL_ADMIN', true );

true / false değerleri almaktadır. Aktif olması için true, kapalı olması için false değerini girmeniz yeterli olacaktır.

WordPress Otomatik Güncelleştirmeleri Kapatmak

Güncellemeler her zaman için iyi olmayabiliyor. Gelen her güncelleme sorunları ortadan kaldırdığı gibi başka sorunlara da sebep olabiliyor. Bu yüzden otomatik güncelleştirmeler her zaman risk taşımaktadır. WordPress bu durumu bildiği için bizler için otomatik güncelleştirmeleri kapatabileceğimiz bir sabit ayarlamış. Bu kodu wp-config.php dosyasına eklememiz halinde WordPress artık otomatik güncelleştirilmeyecektir.

define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );

WordPress Çekirdek (Core) Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Her ne kadar yukarıda ki sabit güncelleştirmeleri kapatsa da WordPress önemli bulduğu çekirdek güncellemeleri yapmaya devam edebiliyor. Bunun önüne geçebilmek ya da bunu istemeyen kullanıcılar için WordPress yine bir kaç sabit kod oluşturmuş. Bu kodları kullanarak WordPress’in çekirdek (core) güncellemelerini kapatabilirsiniz.

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

Ya da ben bu çekirdek güncellemelerinin hepsini almak istiyorum, hepsini yapsın diyorsanız kodumuz şudur:

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

Ben sadece küçük (minor) çekirdek güncellemelerini almak istiyorum diyorsanız kullanmanız gereken kod:

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', 'minor' );

GZİP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

Site içeriğinizi sıkıştırmanız halinde kullanıcılarınız sitenize daha hızlı erişim sağlayacaktır. Hızlı açılan sayfalara sahip olan siteler kullanıcılarından olumlu dönüşler alırlar. Bu yüzden WordPress’te aktif edebileceğiniz bir sıkıştırma yöntemi mevcut. GZİP sıkıştırması normalde varsayılan olarak aktif gelmekte ancak bazı sunucu yapılandırmalarından dolayı kapalı olarak gelebilmektedir. Gzip sıkıştırmasını WordPress’te aktif etmek için aşağıda ki kodu kullanabilirsiniz.

define('ENFORCE_GZIP', true);

Kapatmak için ise true değerini false yapmanız yeterli. Aynı zamanda sitenizde yer alan CSS, JavaScript gibi dosyaları da sıkıştırmanız mümkün. Bu dosyaları sıkıştırmak için ise aşağıda ki kodları kullanmanız yeterli.

CSS’i sıkıştırmak için:

define('COMPRESS_CSS', true);

JavaScript’i sıkıştırmak için:

define('COMPRESS_SCRIPTS', true);
define('CONCATENATE_SCRIPTS', true);

Bu ayarları kapatmak için true değerini false yapabilirsiniz.

Kaydetmeden Önce İki Kez Kontrol Edin!

Yukarıda paylaştığımız sabitleri wp-config.php dosyanıza ekledikten sonra lütfen kodları iki defa kontrol edin. Kodların sonunda, başına fazla boşluklar, noktalama işaretleri vb. şeylerin olmadığından emin olun. Kod bloklarında ki parantezler, tek tırnak işaretlerinin doğru olduğundan emin olun.

wp-config.php dosyasında yapacağınız değişiklikler geri döndürülemeyecek hatalara neden olabilir. Bu yüzden dosyayı kaydetmeden önce yapmış olduğunuz değişiklikleri kontrol etmenizde fayda var. Dosyayı kaydettikten sonra WordPress’i nereye kurduysanız, root/ ana dizininiz neresi ise wp-config.php dosyasını da oraya tekrar yükleyin.

Düşüncelerinizi, yaşadığınız sorunları yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Nasıl Eklenir?

WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Nasıl Eklenir?

Sonraki Yazı
Organik Trafiğinizi Artırmak için Wordpress Seo İpuçları

Organik Site Trafiğinizi Artırmak için WordPress Seo İpuçları

İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
4
Share