WordPress’te Kısa Linkler Nasıl Oluşturulur?

Yazdığınız blog yazılarını, içeriklerinizi sosyal medya sitelerinde paylaşırken bazen metin kısıtlamasına denk gelebiliyorsunuz. Örneğin; Twitter’da. Kısıtlı bir şekilde metin yazabildiğiniz için içeriğinizin paylaşım linki uzun olduğundan yeteri kadar metin giremiyorsunuz. Bu yüzden birçok kişi link kısaltma yöntemine başvurmakta.
WordPress’te Kısa Linkler Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te daha önce çok rahat bir şekilde ekstra bir eklentiye gerek duymadan kısa linkler ve bağlantılar oluşturabiliyorduk ancak yeni yazı editörü Gutenberg editörü ile bu özellik kaldırıldı. Halen bu özelliği birkaç kod yardımı ile kullanabilirsiniz ancak Gutenberg editörü yerine Klasik Editörü kullanmanız gerekiyor.

Bu blog yazımızda bir eklenti kullanarak, çeşitli link kısaltma servislerini kullanarak nasıl kısa linkler oluşturacağınızı anlatacağız.

Neden kısa linkler/bağlantılar oluşturmak gerekiyor?

Kısa bağlantılar özellikle sosyal medya sitelerinde işinizi kolaylaştırmaktadır. E-posta ve diğer metin mesajlarınızda kullanmak için kısa linkler oldukça kullanışlı olmaktadır. Örneğin bir sosyal medya sitesi olan Twitter’da mesaj yazabilmeniz için karakter sınırı koymaktadır. Uzun bir link daha fazla sayı ve karakterler barındırdığından yazmak istediğiniz çoğu şeyi yazamayacak ve ya yazacağınız mesajı kısaltacaksınız ya da linki.

Birçok internet sitesi SEO uyumlu link yapıları kullanmaktadır. Bu link yapıları arama motorlarınca ve birçok kullanıcı için anlaşılması ve erişilmesi kolay olduğundan dolayıdır.

SEO uyumlu link yapılarına örnek vermek gerekirse;

https://wordpressli.com/wordpress-iki-adimli-kimlik-dogrulama-wp-2fa-eklenti-ayarlari-nasil-yapilir/

Bu yapı arama motorlarınca ve kullanıcılar açısında oldukça faydalı ancak iş bu bağlantı bir sosyal medya sitesine paylaşmaya gelince sıkıntı yaratabiliyor. Bu yüzden sosyal medya paylaşım yaparken bu URL yapısını kısaltarak daha basit ve kullanımı kolay linkler oluşturabiliriz.

Örneğin WordPressli olarak biz link.wordpressli.com kullanıyoruz. Bir alt alan adı olarak kullandığımız için orijinal bağlantıdan daha kısa bir bağlantı oluşturabiliyoruz.

Örnek bir bağlantı; https://link.wordpressli.com/Vwn

Peki, linkleri nasıl kısaltacağız?

WordPress’te link kısaltma işlemlerini URL Shortener adlı eklentiyi kullanarak WordPress Admin Paneli üzerinden linklerinizi kendi alan adınızı kullanarak kısaltabiliyorsunuz.

 • URL Shortener by MyThemeShop eklentisini buradan indirebilirsiniz. Ya da WordPress Admin panelinden Eklentiler -> Yeni Ekle yolundan eklentiyi aratarak kurabilirsiniz.
 • Eklentiyi kurduktan sonra aktifleştirin.
 • Eklentiyi aktifleştirdiğinizde WordPress Admin Panelizde sol tarafta ki menülere Short Links adında bir menü daha eklenecektir. Bu menüden eklentinin tüm özelliklerini ve ayarlarını bulabilir, kullanabilirsiniz.

Eklentinin hem ücretli hem ücretsiz versiyon bulunmaktadır. Bizim paylaştığımız ücretsiz versiyonudur. Ücretli versiyonunu denemek isteyenler eklentinin yapımcılarının internet sitesinden eklenti satın alabilir ve Pro sürümünü kullanabilirler. Eklentinin Pro sürümünü satın almak için tıklayın.

Eklentiyi Türkçe’ye çevirdik ancak eklenti yapımcısı güncelleme yapana kadar eklenti şuan için İngilizce olarak kullanacaksınız. Çeviriye katkıda bulunmak için tıklayın.

Bu eklenti ile Admin panelinden kısa linklerinizi oluşturabilir, linklerinizi kategorize edebilir, çeşitli parametreler ekleyerek kısa linklerinizi özelleştirebilirsiniz.

Bit.ly Dünya’da en çok kullanılan link kısaltma servisidir. Birçok yerde mutlaka karşılaşmışsınızdır. Yakın bir zamanda bizde kullanıyorduk ancak ücretsiz sürümünü belli bir sayıda link kısaltmanıza olanak tanıyor ve o sınıra geldiğinizde ya eski linklerinizi silmeniz gerekiyor ya da ücretli paketlerinden satın alarak limitleri artırmanız gerekiyor.

Uzun bir süre ücretsiz versiyonu sizin birçok işinizi kolaylaştıracaktır. Peki, nasıl kullanabilirsiniz Bit.ly?

 • Buraya tıklayarak Bit.ly sitesine üye olun.
 • Manuel olarak WordPress sitenizde ki yazılarınızın bağlantılarını kopyalayarak sitede yer alan araç sayesinde linklerinizi kısaltabilirsiniz.

Ne yazık ki Bit.ly için WordPress eklentisi bulunmuyor. Birçok eklenti var ancak ne yazık ki hiçbiri güncel değil ve güvenlik riski taşıyor. Bu yüzden otomatik linklerinizi kısaltmak için Bit.ly sitesinden yapacaksınız ya da kullandığınız tarayıcıya bit.ly’nin tarayıcı eklentisini kuracaksınız. Chrome’un Web Mağazasında bit.ly tarayıcı eklentisi mevcut.

WordPress daha öncesinde böyle bir butona sahipti ancak WordPress 4.4 sürümü ile bu özelliği kaldırdı. Buton kalktı ancak özellik halen mevcut. Bu özelliği tekrar geri getirmek için bir takım kod düzenlemesine ve Gutenberg editörü yerine klasik editörü kullanmanız gerekiyor.

Not: Bu metodu önermiyoruz. Eğer daha önce site dosyalarınız üzerinde kodsal bir işlem yapmadıysanız bu metodu uygulamak sitenizin çalışmamasını, bozulmasını sağlayabilir. Bu metodu uygulamak isteyenler için aşama aşama anlattık.

İlk önce yapmanız gereken Gutenberg editörünü Klasik Editöre çevirmek için WordPress admin panelinizden Eklentiler -> Yeni Ekle diyerek Klasik Düzenleyici adlı eklentiyi kurmanız gerekiyor.

Bir tane daha eklenti kurmanız gerekiyor; Code Snippets eklentisini kurun ve aktifleştirin. Code Snippets eklentisi aktifleştirdikten sonra admin panelinizde sol menüye Snippets adında menü eklenecek o menüye tıklayın ve açılan pencerede Add New butonuna tıklayın.

 1. Snippets menüsüne tıklayın.
 2. Add New butonuna tıklayın.
Code Snippets eklentisi Yeni Snippet Ekleme
Code Snippets eklentisi Yeni Snippet Ekleme

Bu adımdan sonra sizi yeni bir snippet ekleme sayfasına yönlendirecektir.

Code Snippets Yeni Snippet Ekleme
Code Snippets Yeni Snippet Ekleme
 1. Buraya oluşturacağımız snippet için bir isim giriyoruz. Biz “Kısa Bağlantı Butonu” adını verdik, siz kendinize göre bir isim verebilirsiniz.
 2. Bu kısımda ise aşağıda verdiğimiz kodu ekliyorsunuz.
add_filter( 'get_shortlink', function( $shortlink ) {return $shortlink;} );
 • Run snippet everywhere seçeneğini seçili olduğundan emin olun, değil ise bu seçeneği seçerek devam edin.
 • Description kısmına istediğiniz bir açıklama metnini girebilirsiniz.
 • Save Changes and Activate butonuna tıklayarak oluşturduğumuz Snippeti kayıt edelim.

Bu aşamadan sonra Klasik Editörünüze Get Shortlinks adına bir buton eklenmiş olacak.

Wordpress Get Shortlink Button
WordPress Get Shortlink Button

Bu blog yazımızın WordPress’te kısa linkler nasıl oluşturulduğunu öğrenmeniz yardımcı olmuştur. Eğer bu makale size yardımcı oldu ise E-posta Bültenimize abone olarak yeni yayınlanan blog yazılarından anında mail yoluyla haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
WordPress İki Adımlı Kimlik Doğrulama (WP 2FA) Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress İki Adımlı Kimlik Doğrulama (WP 2FA) Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

Sonraki Yazı
Ücretsiz Responsive Magazin & Blog Wordpress Teması: Boston -3

Ücretsiz Responsive Magazin & Blog WordPress Teması: Boston

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
3
Share