WordPress’te Görsel Kalitesi Nasıl Artırılır?

Bir internet sitesinin olmazsa olmazlarından olan görseller birçok site için önem teşkil ediyor. Özellikle sitenin temelini resimlerin oluşturduğu blog siteleri görsellerin kalitelerinin yüksek olmasını sağlamak zorunda.
Wordpress'te Resim Kalitesi Nasıl Artırılır?

WordPress blog yazılarınızın öne çıkan görsellerini, yazılarınızın içerisine eklediğiniz görsellerin kalitesini otomatik olarak düşürerek yükleme yapmaktadır. Bunu yapmasının en büyük sebebi tabii ki performans için. Daha az boyutlu görsel daha hızlı yükleneceği için, hem sitenizin açılış hızı yükselecek hem de kullanıcılarınız beklemeden görsele ulaşmış olacaklar. Ancak, ne var ki bazı özel kategorilerde yayın yapan bloglar için bu durum sıkıntı yaratabiliyor.

Örneğin, bir fotoğrafçılıkla alakalı bir blog sitesi sahibi, yüklediği fotoğrafların kalitesinin yüksek olmasını ister. Haliyle WordPress otomatik olarak kaliteyi düşürdüğü için yüklenen görselin kalitesi de iyi olmayacaktır. Aynı, birçok sosyal medya sitesinin de uyguladığı yöntemi WordPress’te uygulamaktadır.

WordPress neden resimlerin kalitesini düşürüyor?

Bunun oldukça basit iki cevabı var. Hız ve disk alanından tasarruf etmek. Sitenizin barındığı, yayın yaptığı hosting firmasında yeteri kadar disk alanınız yok ise bir süre sonra yüklediğiniz resimlerin boyutu artacaktır ve disk alanı kalmayınca yeni yüklemeler yapamayacaksınız. Bazı “acemi” kullanıcılar bu durumdan haberleri olmadığı için resim yüklerken dikkatli olmayabiliyor, bir süre sonra yetersiz disk alanı sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Wordpress'te Resim Kalitesi Nasıl Artırılır?
Sıkıştırma yapmadan görsellerin boyutu örnek

Bir diğer sorun ise hız. İnternet sitelerinin hızlı çalışması, kullanıcıların istediklerine hızlı ulaşabilmesi için bir sitenin %80’lik kısmını oluşturan içerik görsellerinin sıkıştırılması, kalitesinin çok göze batmadan düşürülmesi gerekiyor. Böylelikle resimlerin dosya boyutu az olacağından, hızlı yüklenmesi sağlanıyor.

Wordpress'te Resim Kalitesi Nasıl Artırılır? - Görsel 2
Sıkıştırma uygulandığında görsellerin kalitesi

WordPress’de görsel kalitesi nasıl artırılır?

Herhangi bir resim optimizasyon eklentisi kullanmıyor iseniz ya da herhangi bir cache eklentisi, aşağıda ki kodu kullanmış olduğunuz temanın functions.php dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır.

Not: Kullandığınız tema kendi içerisinde resim kalitesi için filtreleme yapıyor ise bunu tema yapımcısına danışarak öğrenebilirsiniz.

Not 2: Bu kod sadece JPG formatında ki resimler için geçerlidir. PNG, GİF, Webp gibi formatları kapsamaz.

Kullanacağınız kod:

Aşağıda ki kodu kullandığınız temanın functions.php dosyasında en son satıra ekleyin.

add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 100;});

Hem görsellerin kalitesinden ödün vermeden hem de performans kaybı yaşamadan dengeli bir yapı istiyorsanız yukarıda ki kodda yer alan 100 değerini düşürüp, azaltabilirsiniz. Genellikle kullanılan değer 80 değeridir.

add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 80;});

Not 3: Unutmadan, bu işlemi yaptıktan sonra eski yüklediğiniz resimlerde geçerli olabilmesi için, Regenerate thumbnails eklentisini kullanarak yeniden ölçeklendirme yapmanız lazım eski resimleriniz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
Wordpress Güncelleme Servisleri - Ping Servisleri 2021

WordPress Güncelleme Servisleri – Ping Servisleri 2021

Sonraki Yazı
WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır?

WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır?

İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
3
Share