WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır?

Günümüz internet sitenizin günlük, haftalık veya aylık olarak yedeklenmesi gerekli bir ihtiyaç haline geldi. Oluşabilecek her türlü aksaklıkta sitenizi tekrar yayına alabilmek için bir yedeğinizin olması şart. Bu blog yazımızda sizlere Wordpress’te sitenizin yedeğini Google Drive’a nasıl yedekleyeceğinizi anlatacağız.
WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır?

Günümüz şartlarında sitenizi yedekleme oldukça önemli bir hale geldi. Sitenizin muhakkak bir yedeğinin elinizin altında olması ve birden fazla kaynağa yüklenmiş olması gereklidir. Söz konusu WordPress olunca dünyada ki sitelerin %39.6’sının [Bkz: 2021 WordPress Statistics] kullandığı bir içerik yönetim sisteminde hata olması, siber saldırı olması kaçınılmaz bir şeydir.

Bir eklenti yüklenmesi, tema yüklenmesi, hosting taraflı hatalar veya bir siber saldırı sonucu sitenizin işlevleri kullanılmaz hale gelebilir ve verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden sitenizin belirli aralıklarla yedeğini almanız önemlidir. Bu blog yazımızda WordPress’te site yedeğinizi nasıl alacaksınız, aldığınız bu yedeği Google Drive’a nasıl yükleyeceksiniz bundan bahsedeceğiz.

İhtiyacımız olanlar;

  1. WordPress admin paneline erişim izni
  2. Google hesabı
  3. UpDraftPlus WordPress eklentisi

İhtiyacımız olanlara sahipseniz, diğer aşamalara geçiş yapabiliriz demektir.

WordPress Admin Paneline Giriş

İlk olarak WordPress admin panelize giriş yapmanız lazım. Daha sonra sol tarafta bulunan menüden Eklentiler kısmına gelin ve Yeni Ekle diyerek sürece devam edin.

Wordpress'te yeni eklenti nasıl eklenir?
WordPress’te yeni eklenti nasıl eklenir?

UpDraftPlus WordPress Eklentisinin Kurulumu

İlk adımdan sonra açılan pencerede eklenti araması gerçekleştireceğiz. Arama kutusuna updraftplus yazarak arama yapın ve aşağıda ki görselde ki eklentiyi bulacaksınız. Eklentiyi bulduktan sonra diğer eklentiler de olduğu gibi kurulum yapmanız gerekiyor. Şimdi Kur butonuna tıklayarak WordPress’in eklentiyi sitenize kurmasını bekleyin.

Wordpress UpdraftPlus eklentisinin kurulumu
WordPress UpdraftPlus eklentisinin kurulumu

Eklentinin kurulumu tamamlandıktan sonra Etkinleştir diyerek bir sonra ki aşamaya geçiş yapabiliriz.

Updraftplus Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

Eklentiyi etkinleştirdiğinizde WordPress admin panelinizde sol tarafta ki Ayarlar menüsüne eklentinin ayarlar grubu eklenmiş olacaktır.

Ayarlar -> Updraftplus Yedekleri kısmına gelin ve eklentinin Ayarlar sekmesine tıklayarak ilk iki ayarı kendinize göre ayarların daha sonra Uzak depolama seçimi (seçmek ya da bırakmak için bir simgeye dokunun): bu ayar kısmında ise Google Drive seçeneğine tıklayarak bir sonra ki aşamaya geçiş yapın.

Updraftplus eklenti ayarları nasıl yapılır?
Updraftplus eklenti ayarları nasıl yapılır?

Google Drive seçeneğini seçtiğiniz de Ayarları Kaydet butonuna tıklayın ve birkaç saniye sonra pop-up olarak karşınıza aşağıda ki görselde ki gibi bir ekran çıkacak.

Bu aşamadan sonra Google hesabınızı kullanarak, uygulamanın sizi yönlendirmesini gerçekleştireceksiniz. Bu aşamayı tamamladıktan sonra son aşamaya hazırız demektir.

WordPress’te yedekleme nasıl yapılır?

Gerekli ayarlamaları yaptığımıza göre Yedekle / Geri yükle sekmesine gelerek ilk site yedeğimizi oluşturabiliriz demektir. Yedekle butonuna tıklayarak yedekleme aşamasını başlatabilirsiniz. Site yedeğiniz otomatik olarak Google Drive hesabınıza yedeklenmeye başlayacaktır.

Wordpress'te yedekleme nasıl yapılır?
WordPress’te yedekleme nasıl yapılır?

Google Drive hesabınızdan Updraftplus adlı klasörden yedeklerinize ulaşabilirsiniz. Eklentinin ücretli versiyonunu alarak bu klasör ismini değiştirebilir ve daha fazla kullanım avantajlarına sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
Wordpress'te Resim Kalitesi Nasıl Artırılır?

WordPress’te Görsel Kalitesi Nasıl Artırılır?

Sonraki Yazı
WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Nasıl Eklenir?

WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Nasıl Eklenir?

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
3
Share