WordPress'li Web Sitenize Google Analytics Nasıl Eklenir? 2022

WordPress’li Web Sitenize Google Analytics Nasıl Eklenir? 2022

İnternet siteniz hakkında detaylı bilgi almak için kullanabileceğiniz çok fazla araç var. Bu araçlardan en iyisi ve ücretsiz olan ise Google Analytics‘dir. Google tarafından ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerine ve Youtube içeriği üreten kullanıcılar için sunulmuş bir analiz hizmetidir.

Kullanıcılarınız internet sitenize nereden geliyor? hangi aramaları yaparak sitenize ulaşıyorlar, ne kadar süre internet sitenizde bulundular, ne zaman ayrıldılar gibi çeşitli verileri toplayıp, size raporlayan çok gelişmiş bir analiz aracıdır. Google Analytics tam olarak bize ne yararı var?

  • Sitenize giren kullanıcı sayısını tekil ve çoğul olarak detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu sayede sitenizin gidişatını görebilir ve ona göre içeriklerinizi üretmeye veya değişiklik yapmaya gidebilirsiniz.
  • Sitenize kullanıcıların hangi arama sonuçlarından geldiğini görebilirsiniz. Kullanıcılar Google veya diğer arama motorlarında ne aradılar da sizin sitenize ulaştılar? bunları görebilir ve analiz yapabilirsiniz.
  • Sitenize giriş yapan kullanıcıların hangi işletim sistemini, cihazı ve tarayıcıyı kullandıklarını görebilir, site içeriğinizi buna göre analiz ederek düzenleyebilirsiniz.
  • Sitenize giriş yapan kullanıcılar hangi ülkeden, hangi şehirden ve hangi gün, saatte giriş yaptığını görebilir buna göre sitenizi analiz edip, düzenleme yapabilirsiniz.
  • Sitenize giriş yapan kullanıcılarınızın yaş aralıklarını görebilirsiniz.

Google Analytics’in size sunduğu bu bilgileri toplayarak ürünlerinizi geliştirebilir, internet sitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz. Peki, Google Analytics’i WordPressli sitenize nasıl ekleyeceksiniz? bu blog yazımızda size 3 farklı yöntem ile nasıl ekleyebileceğinizi göstereceğiz. Ekleme işlemine geçmeden önce bir Google Analytics hesabına ihtiyacınız var, bu hesaba sahip olduğunuzda adımları takip ederek WordPress’li sitenize Google Analytics’i ekleme işlemlerine başlayabilirsiniz.

WordPress’li web sitenize Google Analytics nasıl eklenir?

Bu aşamada size üç farklı yöntem sunacağız. Birinci yöntem iki farklı eklenti kullanarak eklemek ikinci yöntem ise eklenti kullanmadan, kod kullanarak eklemek.

Eklenti ile eklemek

Bu aşamada size iki farklı eklenti sunacağız; ilk eklentimiz bizzat Google tarafından geliştirilmiş ve ücretsiz bir WordPress eklentisi olan Google Site Kit eklentisidir; Google tarafından sunulan bu eklenti sadece Google Analytics’i içermiyor diğer Google hizmetlerini de içermektedir; Search Console, Adsense, PageSpeed Insights, Optimize gibi diğer Google araçlarını da kapsıyor.

İkinci eklenti olarak MonsterInsights eklentisini önereceğiz. Bu eklenti oldukça popüler ve kullanışlıdır. Her iki eklentide aynı işlevi görmektedir, bizim tavsiyemiz Google Site Kit eklentisini kullanmanız yönündendir ancak merak etmeyin bu yazıda her iki eklentinin kurulumu ve kullanımını anlatacağız. Kurulum aşamaları hangi eklentiyi tercih ettiğinize bağlı olarak değişlik gösterecektir bu yüzden tercihinizi yapın ve adımları ona göre takip edin.

Google Site Kit eklentisi ile Google Analytics eklemek

Google Site Kit eklentisi ile Google Analytics eklemek
Wordpres’te Google Site Kit eklentisi nasıl kurulur?

WordPress admin panelinize girdikten sonra Eklentiler -> Yeni Ekle yolunu takip ederek arama kutusuna Google Site Kit yazarak yukarıda ki görselde gösterdiğimiz eklentiyi sitenize kurun. Geliştirici kısmına dikkat edin! benzer görsele ve ada sahip yanıltıcı eklentiler çıkabilmekte bu yüzden geliştirici kısmında Google yazdığından emin olun. Şimdi Kur butonuna tıklayarak eklentiyi kurun ve aktifleştirin.

Eklentiyi herhangi bir hata ile karşılaşılmadan sitenize kuruldu ve aktif edildi ise eklenti zaten sizi yönlendirmeye başlayacaktır. Karşınıza aşağıda ki görselde ki bir ekran çıkacaktır, bu aşamada Kurulumu Başlat diyerek eklentimizi kurmaya başlayalım.

Bu aşamalarda sizi Google yönlendirmektedir, aşamaları takip ederek Google Analytics servisini ve diğer Google hizmetlerini internet sitenize rahatlıkla kurabilirsiniz. Bir Google hesabınız ve buna bağlı bir internet sitenizin olması Google Site Kit eklentisi için yeterlidir, eklentinin kurulması ve kullanımı oldukça basit. Gerekli aşamaları Google’nin yönlendirmesi ile yaptıysanız eğer WordPress’li sitenize Google Analytics’i eklemiş oldunuz, artık WordPresss Admin Panelinden sitenizin istastistiklerine ulaşabilirsiniz.

Google Site Kit WordPress Admin Paneli Görüntüsü (Google Analytics)
Google Site Kit WordPress Admin Paneli Görüntüsü (Google Analytics)

Site verilerinizi hemen görmeyebilirsiniz kurulumdan en az 48 saat sonra site verileriniz toplanmaya başlayacaktır ve WordPress admin panelinizde Site Kit menüsü altında Analytics kısmında gözükmeyece başlayacaktır ki yukarıda ki görselde gördüğünüz gibi.

WordPress MonsterInsights eklentisi ile Google Analytics eklemek

Wordpress MonsterInsights eklentisi kurulumu
WordPress MonsterInsights eklentisi kurulumu

WordPress admin panelinize girdikten sonra Eklentiler -> Yeni Ekle yolunu takip ederek arama kutusuna MonsterInsights yazarak yukarıda ki görselde gösterdiğimiz eklentiyi sitenize kurun.

Eklentiyi kurduğunuz karşınıza aşağıda ki gibi bir kurulum ekranı karşılamaktadır. Bu eklentinin hem ücretli hem ücretsiz özellikleri bulunmaktadır.

Wordpress MonsterInsights eklenti kurulumu
WordPress MonsterInsights eklenti kurulumu

Launch the Wizard! adlı butona tıklayarak kurulum işlemlerini başlatabiliriz. Bu kısımdan sonra ki aşamaları yine kendi internet sitenize uygun olarak ayarlıyorsunuz. Eklentinin ilk aşamasında sitenizin ne tür bir yayıncı site olduğunu belirtiyorsunuz 3 seçenek sunmuşlar bunlardan hangisi sizin siteniz için uygun ise seçip devam ediyorsunuz. 2. Aşamada ise Google Analytics hesabınızı bağlamanızı istiyor eklenti bu aşamayı da yaptığınız takdirde geriye kalan tüm aşamaları tamamlayıp eklenti kurulumunu bitirebilirsiniz.

2 farklı eklenti kullanarak WordPress’li sitenize Google Analytics hizmetini eklemiş oldunuz. Bizim tavsiyemiz Google Site Kit eklentisini kullanmanız yönündedir ama tercihiniz MonsterInsights olarak yaptıysanız bile sıkıntı yok. Ancak, MonsterInsights eklentisinin ücretsiz kalacağı kesin değil ama Google Site Kit her zaman ücretsiz olarak kalmaya devam edecektir.

Manüel eklemek (eklentisiz)

Ben eklentiler ile uğraşmak istemiyorum, Google Analytics’i başka bir yol ile siteme eklemem mümkün mü? diye soruyorsanız; evet mümkün. Manüel olarak herhangi bir eklenti ve üçüncül bir araç kullanmadan Google size verdiği kodu sitenize ekleyerek kullanabilirsiniz.

Google Analytics servisi sitenizi analiz edebilmek için bir İzleme Kodu kullanır. Bu kodu oluşturduğunuz Google Analytics hesabınızda bulabilirsiniz. Nasıl mı? Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve sol alt kısımda bulunan Yönetici menüsüne tıklayın, açılan pencerede 3 ayrı sekme mevcut bunlardan ortada bulunan Mülk sekmesine gelin ve İzleme Bilgileri kısmına tıklayın ve İzleme Kodu menüsüne tıklayın burada karşınıza aşağıda ki koda benzer bir kod çıkacaktır. Bu kod sitenize ve size özel olarak oluşturulmuş bir koddur bu kodu kopyalın ve bir sonra ki aşamada ki anlatacağımız şekilde kodu sitenize ekleyin.

Örnek Kod (bu kodu kullanmayın, Google’ın sizin için oluşturduğu kodu kullanın.)

<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-84705989-2"></script>
<script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
  gtag('js', new Date());

  gtag('config', 'TAKİP KODU');
</script>

Bu aşamadan sonra elinizde bir adet kod mevcut. Bu kodu nereye koyacaksınız, sitenizde nereye ekleyeceksiniz? Bu aşamada oldukça basit.

WordPress admin panelinize giriş yapın. Temalar menüsüne gelin, Tema Düzenleyici kısmına tıklayın. Açılan pencerede sağ tarafta bir takım dosyalar mevcut olacak, o dosyaların içinden header.php adlı dosyayı bulun ve o dosyaya tıklayın.

Dosya açıldığında CTRL+F kombinasyonu ile dosya içerisinde şu kodu aratın. <?php wp_head(); ?> eğer bu kodu bulamaz iseniz şu satırı aratın <head> bu kodları bulduğunuzda Google Analytics sayfanızdan edindiğiniz İzleme Kodunu bu kodlardan sonra ekliyorsunuz. Kodu ekledikten sonra Dosyayı Güncelle butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu blog yazımızda sizlere WordPress sitenize Google Analytics’i eklemeyi anlattık. 3 farklı yöntem ile nasıl ekleneceğini gösterdik, umarız bu rehber yazımız yararlı olmuştur. Fikirlerinizi, düşüncelerinizi yorum yaparak bildirmekten çekinmeyin. Ayrıca, şu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Total
1
Shares
0 Paylaş
0 Tweet
1 Pin it
0 Paylaş
0 Paylaş
0 Paylaş
0 Paylaş
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
Wordpress Yoast Seo Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Yoast Seo Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır? 2022

Sonraki Yazı
WordPress Versiyon Bilgisini Nasıl Gizlenir?

WordPress Versiyon Bilgisi Nasıl Gizlenir?

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
1
Share