Wordpress Yoast Seo Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Yoast Seo Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır? 2022

WordPress‘te yüzlerce seo eklentisi bulmanız mümkün. Her seo eklentisi siteniz için iyi olmayabilir, bazı eklentiler yarar yerine zarar verebiliyor. Bu yüzden seo eklentisi seçerken dikkatli bir seçim yapmak ve kurulumu, ayarlanması kolay ve aynı zamanda da etkili olan bir eklentiyi tercih etmeniz gerekiyor. Bu blog yazımızda da milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen Yoast Seo‘dan bahsedeceğiz.

Arama motorlarında daha iyi bir konuma gelebilmek için rekabeti yenmeniz gerekir. Sizinle aynı türden şeyleri satan veya yapan insanlardan daha iyi, daha hızlı ve daha etkin bir web sitesine sahip olmanız gerekiyor. Bu aşamada sizin işinizi kolaylaştıracak ve arama motorları için gerekli olan her şeyi yapacak bir eklenti olan Yoast Seo’nun nasıl kurulacağını, eklenti ayarlarını nasıl yapılandıracağınızı, hangi ayarın ne işe yaradığını bu yazımızda öğreneceksiniz.

Yoast Seo nedir? ne işe yarar?

Yoast Seo ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunan Türkçe dil desteği bulunan bir wordpress seo eklentisidir. Yoast Seo kullanmak tamamen ücretsizdir. Ücretli sürümü isteğe bağlı olarak satın alabilir, daha fazla araca ve özelliğe sahip olabilirsiniz. Yoast Seo, basit kullanıcı arayüzü sayesinde çok kolay bir şekilde web sitenizi yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Yoast Seo, sizin arama motorlarında üst sıralara çıkabilmeniz için gerekli olan tüm araçları ücretsiz olarak kullanımınıza sunuyor. Siteniz için gerekli olan temel seo ayarlarını zahmetsiz bir şekilde yapılandırmanıza ve hızlı bir şekilde sitenizi yayına geçirmenize olanak sağlamaktadır.

Yoast Seo eklentisi nasıl kurulur?

Yoast Seo eklentisi kurmak oldukça basittir. WordPress admin panelinize giriş yaparak Eklentiler -> Yeni Ekle yolunu takip edin. Arama kutusuna Yoast Seo yazmanız ve karşınıza çıkan ilk eklentiyi kurmanız yeterli. Manuel olarak FTP aracılığı ile kurmak isteyenler eklentiyi buradan indirebilirler.

Yoast Seo eklentisi nasıl kurulur?

Yoast Seo varsayılan eklenti ayarları yeterli mi?

Bildiğiniz gibi çoğu eklenti bir takım varsayılan ayarları ile kurulu gelmektedir. Bu ayarlar kimi zaman yeterli olsa da söz konusu bir seo eklentisi olduğunda ayarların gözden geçirilmesi ve siteniz için en uygun ayarların hangileri olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Blog yazımızda tüm ayarların ne işe yaradığını, ne anlama geldiğini zaten açıklayacağız ancak ben çok tecrübe sahibi değilim varsayılan ayarlar benim yeterli gelir diyorsanız bence bir daha düşünün.

Yoast Seo eklenti ayarları nasıl yapılır?

Eklentiyi kurma işlemini tamamladıysanız eğer eklentiyi aktif etmeyi unutmayın. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress admin panelinde ki sol panele SEO adında bir bölüm eklenecektir. Bu bölüme tıklayarak eklenti ayarlarımızı yapılandırmaya başlayabiliriz.

Wordpress Yoast Seo Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?
WordPress Yoast Seo Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

Karşınıza yukarıda ki görsele benzer bir ekran çıkacaktır. Bu kısımda yapacaklarınızı tek tek anlatacağız. İlk Seo Yapılandırması kısmını göz ardı edin çünkü kafanızı karıştırabilir özellikle ilk defa Yoast seo kurulumu ve ayarlarını yapılandırıyorsanız.

Yoast Seo temel ayarları

Özellikler sekmesine tıklayın ve ayarlarınızı aşağıda ki görselde ki gibi yapılandırın. Ayarların ne işe yaradığını görsellin altında tek tek açıkladık.

Wordpress Yoast Seo eklenti ayarları nasıl yapılır? -2
WordPress Yoast Seo eklenti ayarları nasıl yapılır? -2

Seo Analizi, bu ayar blogunuz yazı oluştururken Yoast Seo eklentisinin size tavsiyeler vermesini sağlar. Bu blog yazmaya yeni başlamış kullanıcılar için oldukça faydalı bir özelliktir. Ne yapmaları, nasıl içerikler oluşturmaları gerektiğini, hangi detaylara dikkat etmeleri gerektiğini anlatan bir takım öneriler sunar. Bu ayarın aktif olmasını tavsiye ederiz. İsteğe bağlı bir ayardır, açık olması veya kapalı olması teknik olarak seo’ya etkisi yoktur.

Okunabilirlik Analizi, bu ayarda aynı Seo Analizi adlı ayar gibidir. Bu ayar ise yazınızın okunabilirlik derecesini değerlendirip, size öneriler, tavsiyeler sunar. Bu ayarda isteğe bağlı bir ayardır, açık olması veya kapalı olması teknik olarak seo’ya etkisi yoktur.

Köşe taşı içeriği bu ayar ise biraz seo ile alakalı bir tekniktir. Bu ayarı şu şekilde açıklayabiliriz, bir blog yazısı yazdınız ve her konuyu o blog yazınızda anlattınız ancak alternatif birkaç tane daha yazı yazdınız aynı konu ile ya da birbiriyle alakalı farklı yazılar. Köşe taşı içeriği özelliğini kullanarak Google veya diğer arama motorlarına ilk yazdığınız yazının diğer yazılardan daha önemli olduğunu, en ilgili yazının ilk yazınızın olduğunu ve ona daha çok önem vermesini isteyebilirsiniz. Bu sayede Google, sitenizde ki hangi içeriğini önemli olduğunu, öne çıkarması gereken içeriğin hangisi olmasını gerektiğini anlayabilecektir. Bu yüzden bu ayarı aktif etmenizi ve içeriklerinizde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Metin bağlantısı sayacı bu ayar ise yazmış olduğunuz yazı içerisinde kaç adet iç bağlantı veya dış bağlantı verdiğinizi ölçer. Yazı içerisinde diğer içeriklerinize referans bağlantılar yapmanız seo açısından önemlidir. Şuanda görüntülemekte olduğunuz paragrafın üstünde de örnek bir iç bağlantı mevcut. Bu ayar bu bağlantıların sayısını ölçer ve size tavsiyelerde bulunur.

Fikir ve Bağlantı Önerileri bu özellikler Premium özelliği olduğu için isteğe bağlı ayarladır. Premium satın alırsanız bu özellikleri açabilir, test edebilirsiniz. Ancak, seo’ya bir etkisi yoktur, bilgi amaçlıdır.

XML site haritaları bu ayar ise arama motorları için son derece önemli olan site haritasının oluşturulmasını sağlar. Bu ayarı kesinlikle aktif etmeniz gerekiyor. Arama motorlarına ait botlar bir kullanıcı gibi sitenize giriş yapmazlar. Sitenizi taramak için ilk baktıkları yer bir site haritanızın olup olmadığıdır. Eğer, bir site haritanız yok ise normal bir kullanıcı gibi sitenizi incelemeye başlar bu süreç içeriklerinizin arama sonuçlarında yer almasını geciktirir. Öte yandan bir site haritanız olursa örneğin bizim ki gibi (Bkz: https://wordpressli.com/sitemap_index.xml ) çok daha rahat ve hızlı bir şekilde sayfalarınızı tarayıp, arama sonuçlarına dahil edecektir.

Yönetici çubuğu menüsü bu ayar ise WordPress admin paneline girdiğinizde üst kısımda bir Yoast seo için bir menü oluşturmasını sağlar. Aktif edip, etmemek isteğe bağlıdır.

Güvenlik: yazarlar için gelişmiş veya şema ayarları yok bu ayar ise birden fazla yazara sahip siteler için bir güvenlik önlemi almanızı sağlar. Sizden başka sitenize içerik, ürün girişi yapan yazarların Yoast Seo’nun sunduğu gelişmiş ve schema ayarlarını kullanmasını engeller. Bu özellik art niyetli ya da tecrübesiz yazarlardan sitenizi korunmasını sağlar. Bu ayarın açık olmasını tavsiye ediyoruz.

Kullanım izleme Yoast Seo sitenizin eklentiyi nasıl kullandığını öğrenmek için sizden bazı bilgiler toplamasını sağlar. Eklentinin geliştirilmesi, hataların giderilmesi için kullanıcılardan topladıkları bilgilere ve raporlara ihtiyaç duyulmaktadır. İsteğe bağlı olarak bu ayarı yapılandırabilirsiniz. Tavsiyemiz kapalı olması yönündedir.

REST API: Baş uç noktası bu ayar Yoast Seo’nun üsteki ayarları çalıştırabilmesi, temanız ile irtibat kurabilmesi ve daha birçok özelliğin stabil bir şekilde çalışabilmesi için aktif olması gereken bir ayardır.

Gelişmiş Slack paylaşımı bu ayar ise site içeriklerinizin Slack plartformunda paylaşılması halinde nasıl görüneceğini ayarlamanızı sağlar.

Bütün bu bahsettiğimiz temel ayarları kendinize göre ayarladıktan sonra Değişiklikleri Kaydet diyerek ayarlarınızın aktif olmasını sağlayın.

Not: Birleştirmeler adlı ayar grubunu atladık. O sekmekte ki ayarlar tamamen üçüncü taraf sitelerin siteniz hakkında bilgi toplayıp, size öneriler sunmasını sağlıyor. Bu ayarlar isteğe bağlıdır ve seo’ya bir etkisi bulunmamaktadır. Tercih size aittir.

Web yöneticisi ayarları

Bu ayar grubu bilinen popüler arama motorlarınca internet sitenizin size ait olduğunu doğrulamak ve yöneltmek için kullanılıyor. Çok fazla detaylı bilgi verilebilecek ayarlar içermiyor. İnternet sitenizi arama motorlarına kayıt etmek için Yoast Seo’nun size sunduğu bir özel hizmettir. Ayarların altında doğrulama kodlarına nasıl erişeceğinizi anlatan bağlantılar mevcut onlara tıklayarak internet sitenizi arama motorlarında Yoast Seo aracılıyla ile doğrulatabilirsiniz.

Arama görünürlüğü ayarları

Bu ayar grubunda internet sitemizin içeriklerinin, sayfaların, etiketlerin ve kategorilerin hem arama motorlarının arama sonuçlarında hem de sosyal medya paylaşımlarında nasıl görüneceğiniz, hangi bilgilerin paylaşılacağını ayarladığımız ayarları içerir.

Genel ayarlar

Başlık ayracı bu ayar sitenizde yayınladığınızda içeriklerin başlıkları ile site ismi arasında bir ayraç görevi yapacaktır. Örneğin yazının başlığı Armut olsun sitenizin ismi Ali Babanın Çiftliği olsun bu iki kelime arasına seçtiğiniz ayracı koymanıza yarar. Bu seo açısından önemli olduğu kadar kullanıcı deneyimi içinde önemlidir. İstediğiniz bir ayracı seçebilirsiniz ancak tavsiyemiz varsayılan olarak seçili gelen tire (-) seçeneğinin seçilmesidir.

Anasayfa Bu ayarda Seo başlığı yazan kısma sitenizin ana sayfasının başlığını ayarlamanızı sağlar. Sitenizin başlığını manuel olarak girebilir ya da Yoast Seo’nun sizin için ayarladığı şekilde kullanabilirsiniz. Bu ayar yine sizin isteğinize bağlı, tavsiyemiz varsayılan ayarda kalmasıdır.

Aynı şekilde bu ayarda Meta Açıklaması kısmı da mevcut bu kısmı sitenizin ne içerdiğini anlatan 185 karakteri geçmeyecek şekilde kısa ve öz şekilde tarif edin. Buraya yazacağınız her cümle arama sonuçlarında sitenizin başlığı altında çıkacaktır. Bu yüzden yazdığınız metnin sitenizi ve içeriğinizi tam ifade eden, spam ifadeler içermeyen, açıklayıcı net bilgiler kullanınız. Örneğin, şuanda görüntülemek te olduğunuz wordpressli.com sayfamız için biz şu açıklamayı kullanıyoruz. ” Türkiye’deki WordPress kullanıcıları için yararlı olabilecek eklenti,tema,seo ve ipuçlarının paylaşıldığı blog sayfası.

Sosyal Ayarlar bu ayar ise sitenizin ana sayfasının bir sosyal medya sitesinde paylaşıldığında nasıl görüneceğini ayarladığınız kısımdır. Sosyal medya’da görünebilecek bir görsel ayarlayabilir aynı şekilde sosyal medya Site adınızın ve açıklamasının ne olacağını ayarlamanızı sağlar.

Bilgi grafiği ve Schema.org bu ayar ise sitenizin Google arama sonuçlarında bir bilgi kartının gösterilmesini sağlar. Örneğin, bir e-ticaret sitesi sahibisiniz ve ayakkabı satıyorsunuz. Bu ayar kısmında Kuruluş seçeneğini seçip, ilgili alanları firmanıza uygun şekilde doldurduktan sonra Google arama sonuçlarında bu bilgileriniz görünecektir. Örneğin, Amazon’unun ki gibi ya da Hepsiburada’nın ki gibi.

Bu ayarları yapılandırdıktan sonra kaydetmeyi unutmayın.

İçerik Türleri

Bu sayfadaki ayarlar, sahip olduğunuz her türlü içerik için varsayılan arama görünümünün ne olacağını belirtmenize izin verir. Arama sonuçlarında hangi içerik türlerinin görüneceğini ve bunların varsayılan açıklamasının ne olacağını seçebilirsiniz.

Yoast Seo

Bu ayar grubunda ki ayarların varsayılan olarak kalmasını tavsiye ediyoruz. Ayarlar oldukça net ve açıklayıcı olduğu için tek tek bu ayarların ne işe yaradığını anlatmaya gerek duymadık.

Ortam ayarları

Ortam sekmesinde tek bir ayar olduğu için ve bu ayarın kesinlikle aktif edilmesi gerektiği için ayarın ne işe yaradığını açıklamak yeterli olacaktır; İçeriklerinizde kullandığınız görsellerin kendisine ait bir URL sahip olmasını ve bu URL’nin ek dosyalarınıza tekrar geri yönlendirmesini sağlar. Bu ayar kapalı olduğunda görsellerinize veya ek dosyalarınıza doğrudan bağlanmak isteyen yani tarayıcısının adres satırına doğrudan bağlantı girerek ulaşmak isteyen kullanıcılarınız ve arama motorları ulaşamayacaktır.

Özellikle arama motorları sitenizin içerisinde ki görsellere doğrudan bağlanmak yoluyla arama sonuçlarına dahil edebiliyor, bu ayarı kapatırsanız Google görsel aramada kullandığınız görselleriniz çıkmayacaktır ve bu sitenizi görsel aramadan gelebilecek kullanıcı trafiğini engelleyecektir.

Kategori ayarları

İçerik Türleri ayarlarında olduğu gibi bu ayar kısmında da Kategoriler için benzer işlemleri yapıyorsunuz. Kategoriler, Etiketler ve Biçimler olarak üçe ayrılmış bu ayar grubunu yine kendinize göre ayarlıyorsunuz. Ayarlar çok net olduğu için tek tek açıklama gereği duymadık. Ayarların, Yoast Seo’nun varsayılan olarak yaptığı şekilde kalmasını tavsiye ediyoruz ama sitenize uygun değiller ise değişiklikler yapabilirsiniz.

Arşivler ayarları

Bu ayarda daha önce ki içerik türleri ve kategoriler ayarları gibi Arşiv sayfanız için uygulanacak ayarları kapsamaktadır.

Bağlantı Haritası ve RSS Ayarları

Bu ayarların varsayılan olarak kalmasını tavsiye ediyoruz.

Sosyal Medya Ayarları

Sosyal medya hesaplarınızı ekleyebildiğiniz bir dizi ayarları içerir. Ayar grubu basit ve anlaşılır olduğu için tek tek ayarları anlatmayı gerek görmedik. Kendinize göre yapılandırabilirsiniz.

Genel olarak Yoast Seo eklenti ayarları bu şekilde yapılandırılmaktadır. Oldukça basit ve anlaşılabilir bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğu için bu eklentiyi kullanan milyonlarca kullanıcı mevcut. Umarım bu rehber yazımız eklenti ayarlarını anlamanıza ve ne işe yaradıklarını kavramanıza yardımcı olmuştur. Fikirleriniz, sorularınız var ise lütfen yorum kısmından göndermeyi unutmayın.

2 yorumlar
  1. Teşekkür ederim ancak kafama takılan tag ların arama sonuçlarında gösterilmesi olumsuz bir durum mu ? 7-8 yıl ara verdim eskiden tagların arama motorlarında görülmesini pek önermiyorlardı.

    1. Merhaba,

      Etiketler (tags)’lerin spam yapılmadığı sürece arama sonuçlarında yer alması önemlidir. Yazınızın içeriğini tam olarak özetleyen 3 ya da 5 tane etiket kullanmak arama sonuçlarında ki sıralamanızı olumlu etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
Organik Trafiğinizi Artırmak için Wordpress Seo İpuçları

Organik Site Trafiğinizi Artırmak için WordPress Seo İpuçları

Sonraki Yazı
WordPress'li Web Sitenize Google Analytics Nasıl Eklenir? 2022

WordPress’li Web Sitenize Google Analytics Nasıl Eklenir? 2022

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
6
Share