WordPress Dropbox’a Nasıl Yedeklenir?

Daha önce ki blog yazımızda Wordpress’i tanıtmıştık. Bu yazımızda da Wordpress ile oluşturduğumuz bir blog sayfasını hem yedekleyip hem de bulut tabanlı veri depolama hizmeti olan Dropbox’a nasıl yükleyeceğinizi anlatacağım.
Wordpress Sitenizi Dropbox'a Nasıl Yedeklenir?

Daha önce ki blog yazımızda WordPress’i tanıtmıştık. Bu yazımızda da WordPress ile oluşturduğumuz bir blog sayfasını hem yedekleyip hem de bulut tabanlı veri depolama hizmeti olan Dropbox’a nasıl yükleyeceğinizi anlatacağım.

WordPress internette ki birçok sitenin temelini oluşturur bundan dolayı da kötü niyetli (-hackerlar) tarafından da zorlanan bir yazılım. Bu yüzden elinizde her zaman blog sitenizin bir yedeği olmalıdır. Sadece sitenizin yedeğini alıp, bilgisayarınıza indirmeniz yeterli değildir, bilgisayarınız bozulabilir, virüs bulaşabilir bundan dolayı bir bulut tabanlı bir veri depolama hizmeti olan Dropbox’a yükler iseniz istediğiniz zaman internet erişiminizin olduğu her yerden sitenizin yedeğine ulaşabileceksiniz.

Giriş: Eklenti Arayışı

Blog yazımız tamamen kodlama ve yazılım bilgisi olmayan WordPress kullanıcılarına yönelik hazırlanmıştır. Daha teknik ve eklenti kullanmadan yedekleme işlemleri ile ilgili rehber blog yazılarını da hazırlamaktayız. Bu yüzden bize istediğimizi sağlayabilecek bir eklenti bulmamız gerekiyor. Açık söylemem gerekirse bu yazının yazıldığı sırada WordPress eklentilerinin durumundan pek memnun değilim ve bulduğum tüm eklentiler işlevsellikten ve kullanışlı olmamasından dolayı çok uzun süre istediğim eklentiyi bulmaya çalıştım.

Birçok bulduğum yedekleme eklentisi işe yarayacak tüm özelliklerini parayla kullanıma sunuyor. Parayı öde, özelliği kullan. Türkiye’de ki maddi durum göz önüne alırsak eğer bir eklentinin özelliği için $60 kimse ödemez değil mi? Bu yüzden hem ücretsiz hem de kullanımı kolay bir eklenti bulmam gerekiyordu ve o eklentiyi sonunda buldum, test ettim ve bunu bir rehber yazısı ile aktarmak istedim.

BackWPUp Eklentisinin Kurulumu

Eklentinin ismini telaffuz etmek biraz zor olsa da o kadar eklenti arasında en işe yarar ve yönetimi kolay bir eklenti bulamadım. Eklentiyi buradan ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler -> Yeni Ekle arama kısmına BackWPUp yazarak arayıp karşınıza çıkan Inpsyde GmbH tarafından geliştirilen eklentiyi kurup, etkinleştirin.

BackWPup WordPress Eklenti Kapak Resmi Kaynak: wordpress.org/plugins/backwpup/

Eklentiyi kurup, aktifleştirdiğiniz zaman WordPress admin panelinizde sol tarafta ki menülere BackWPup adlı bir menü eklenecektir. Bu menüden ilk yapacağımız iş bir görev oluşturmak bunu da Add New Job kısmından yapacağız.

Aşağıda ki görselde ki gibi bir menü sizde de oluşacaktır. Add New Job kısmına tıklayarak bir sonra ki kurulum aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

BackWPup WordPress admin paneli menüsü.
BackWPup WordPress admin paneli menüsü.

Yedekleme Görevi Ekleme

Bu aşamadan sonra eklenti bize blog yedeğimizi nasıl bir şekilde yedekleme yapacağını sormakta. Eklenti birçok yönden yedekleme yapmakta ancak biz blog yazımızda Dropbox’a yedeklemeyi anlattığımız için aşağıda ki görselde gösterildiği gibi Job Destination ayar grubunun altında ki Where should your backup file be stored? ayarında Dropbox seçeneğini bulup, tik koyuyoruz. Aynı aşağıda ki görselde ki gibi.

BackWPup Görev Oluşturma Ayarları

Bu ayarı seçip ayarları kaydet dediğiniz zaman aynı sayfada üst kısma Dropbox adında bir sekme daha açılacak. Bu aşamadan sonrası Dropbox hesabımızı blogumuza entegre etmekte.

Dropbox Hesabını Aktif Etme / WordPress’e Entegre Etmeönemli

Bir önceki aşamalarda bir sıkıntı yaşamadı iseniz geldik Dropbox ayarlarını yapılandırmaya. Daha önceden bir Dropbox hesabınız var ise bu aşamada o hesabı kullanabilirsiniz ancak yok ise bir tane hesap oluşturmanız gerekiyor.

Dropbox hesabınızı oluşturduysanız Get Dropbox App auth code butonuna tıklayarak yönlendirmeleri takip ederek bir API Key (API Anahtarı) oluşturun. Eklenti bunu kendisi otomatik yapacaktır. Gerekli adımları yaptığınızda Not authenticated! yazısı Authenticated olarak değişecektir.

Yedek Oluşturma

Bir önceki aşamalarda herhangi bir sorun yaşamadıysanız (sorun yaşadıysanız lütfen yorumda belirtin) eğer eklenti menüsünden Jobs sekmesine tıklayın ve oluşturduğunuz görevin üzerine gelin ve hemen alt kısmında Run Now yazısı çıkacaktır ona tıklayın ve yedeklemeyi başlatın.

Sitenizin boyutuna, sunucunuza bağlı olarak yedekleme işlemi biraz zaman alabilir. Bu süre zarfında sizde bizim gibi kendinize bir kahve yaparak günün stresini üzerinizden atmaya çalışın. Yedekleme bittiğinde sitenizin yedeği Dropbox hesabınıza eklenmiş olacaktır.

BackWPup Eklentisine Verdiğimiz Değerlendirme

BackWPup Eklentisine Verdiğimiz Değerlendirme
4 5 0 1
Eklentiyi kullandığımız süre boyunca edindiğimiz tecrübe ve izlenime göre
Eklentiyi kullandığımız süre boyunca edindiğimiz tecrübe ve izlenime göre
4/5
Toplam Puan iMükemmel

Bu blog yazısının sizin için yararlı olup olmadığını ve eklentinin size göre derecesi kaç? Lütfen, yorumda düşüncelerinizi belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
WordPress nedir? Ne işe yarar?

WordPress nedir? Ne işe yarar?

Sonraki Yazı
WordPress 5.8 Tatum Sürümü Yayınlandı!

WordPress 5.8 Tatum Sürümü Yayınlandı!

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
1
Share