WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Nasıl Eklenir?

Wordpress sitenizde kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapacağınız ufak ama etkili yöntemler ile kullanıcı deneyimini sitenizde iyileştirebilirsiniz. Kullanıcılarınızın arama yaparken canlı arama sonuçları sunmanız bunu sağlayabilir.
WordPress Sitenize Canlı Ajax Arama Kutusu Nasıl Eklenir?

Günümüz internet sitelerinin kullanıcı odaklı olması önem arz ediyor. Sitenizin kullanımı kolay olmalı, kullanıcılarınız aradıkları içeriğe kolaylıkla ulaşabilmelidirler. Karmaşık site yapısı, arama sonuçları sayfası ve arama kutuları bunu sağlamıyor. Bu blog yazımızda sitenizde nasıl canlı ajax arama kutusu ekleyebileceğinizi adım adım anlatacağız.

Haydi başlayalım!

Neden Wordpres sitenize canlı ajax arama kutusu eklemelisiniz?

Canlı ajax arama kutusu bir değiş ile anında arama yapma özelliğidir. Google’da arama yaparken, aramak istediğiniz kelimeleri yazmaya başladığınızda size bir takım öneriler sunar ve sizde yaptığınız aramaya en uygun olan seçeneği seçer ve istediğiniz arama sonucuna ulaşırsınız. Bu özelliğin aynısını WordPress‘te de yapabiliriz, oldukça kolay.

Tam olarak neyden bahsettiğimizi anlatabilmek için basit bir örnek;

Wordpress Canlı Ajaxa arama kutusu örneği. Google anında arama özelliği
Google anında arama özelliği – Örnek canlı ajax arama kutusu

Şuanda görüntülemekte olduğunuz sitemizde de bir örneğini kullanmaktayız. Sayfanın sağ üst kısmında ki arama iconuna tıklayarak bunu kendiniz canlı olarak test edebilirsiniz. Siz yorulmayın diye biz kısa bir gif hazırladık.

wordpressli.com Anında arama özelliği
wordpressli.com Anında arama özelliği

Canlı arama özelliği kullanıcılarınızın sitenizde ki arama kutusuna bir şeyler yazmaya başladığı anda o yazılan harflere göre site içeriğinizi bir liste halinde anında göstererek kullanıcının aradığı şeye hızlı ulaşmasını sağlar. Böylelikle kullanıcı deneyimini iyileştirmiş oluyorsunuz.

Sitenizde aradığı şeyi hızlı bulan kullanıcı sitenizi tekrar ziyaret edebilir. Bu da size kalıcı bir trafik, müşteri ve kullanıcı kazandırmış olur. Bu kazandığınız kullanıcı sitenizde daha fazla süre kalabilir, aktif bir kullanıcı olabilir. Bu sayede bir seo ölçüm değeri olan hemen çıkma oranınızı da düşürecektir.

SearchWP eklentisi ile WordPress’e canlı ajax arama kutusu nasıl eklenir?

SearchWP Live Ajax Search eklentisi nasıl kurulur?

WordPress sitenize eklemenin en kolay yolu SearchWP Live Ajax Search eklentisini kurmak ve etkinleştirmek olacaktır. WordPress admin panelinden sol tarafta bulunan Eklentiler -> Eklenti Ekle seçeneğini izleyerek arama kutusuna “searchwp” yazmanız yeterlidir. Aşağıda görselde gösterdiğimiz eklentiyi yükleyerek sitenize canlı ajax arama kutusu ekleyebilirsiniz.

SearchWP Live Ajax Search eklentisini yaklaşık 50 binden fazla WordPress kullanıcısı kullanıyor. Yazılım, kodlama bilgisi olmayan kullanıcılar için en ideal ve basit eklentilerden birisidir.

SearchWP Live Ajax Search eklentisi
SearchWP Live Ajax Search eklentisi

Yukarıda ki eklentiyi kurduğunuz otomatik olarak sitenizde yer alan arama kutusuna bu özelliği ekleyecektir. Kullandığınız temada ya da başka bir eklentinin böyle bir özelliği olup olmadığını öncellikle kontrol etmeniz lazım.

WordPress’te canlı arama kutusu nasıl aktif edilir?

SearchWP eklentisini kurduğunuzda otomatik olarak aktif hale gelmektedir. Herhangi bir ayarı bulunmuyor. Sitenizde yer alan bir arama kutusuna otomatik olarak etki etmektedir. Eklentiyi aktifleştirdiğinizde arama kutunuzda bu özelliğin aktif olduğunu göreceksiniz.

Canlı arama kutusu sidebar kısmında nasıl gösterilir?

Diğer bileşenleri nasıl ekliyorsanız canlı arama kutusu bileşenini de o şekilde ekleyebilirsiniz. WordPress admin panelinizden Görünüm -> Bileşenler sekmesini açın.

Canlı arama kutusu sidebar kısmında nasıl gösterilir?
Canlı arama kutusu sidebar kısmında nasıl gösterilir?

Bileşenler kısmına geldiğinizde canlı ajax arama kutusunun nerede görüntülenmesini istediğiniz sidebarı seçin ve blok ekleme kısmından yani + iconuna tıklayarak SearchWP Live Search bileşenini arayıp, ekliyorsunuz.

Canlı arama kutusu sidebar kısmında nasıl eklenir? Bileşen ekleme
Canlı arama kutusu sidebar kısmında nasıl eklenir? Bileşen ekleme

Bileşen olarak her sayfaya ekleyebilirsiniz. Yazılarınızın içerisinde dahi canlı arama kutusunu kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yukarıda ki hareketli görselde ki gibi bileşen eklemek.

Ve sonuç;

wordpressli.com Anında arama özelliği
wordpressli.com Anında arama özelliği
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır?

WordPress’te Google Drive’a Nasıl Yedekleme Yapılır?

Sonraki Yazı
WordPress’te wp-config.php Dosyası Nasıl Düzenlenir?

WordPress’te wp-config.php Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
3
Share