WordPress reCaptcha Kullanarak Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

Birçok Wordpress kullanıcısının en büyük sıkıntısı spam yorumlar. Blog yazılarına gelen spam yorumları temizlemekle uğraşmak saatleri bulabiliyor. Bu blog yazımızda spam yorumları reCaptcha kullanarak nasıl engelleyebileceğinizi göstereceğiz.
Wordpress reCaptcha Kullanarak Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

WordPress dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden bir tanesi haliyle “spam reklam” yapanlarında gözde hedefi WordPress tabanlı blog siteleri oluyor. Gerekli önlemleri alamayan blog yazarları bir gün içinde yüzlerce spam yoruma maruz kalabiliyor. Sadece bu spam yorumları temizlemek bile yorucu iken sitenizin yayın yaptığı sunucuya ve veritabanına da ekstra bir yük bindirmekte.

Bu blog yazımızda Google tarafından sunulan hemen hemen birçok internet sitesinin kullandığı bir servis olan reCaptcha servisini WordPress’de nasıl aktif edeceğiniz, ayarlarını nasıl yapılandıracağınızı anlatacağız.

reCaptcha nedir?

reCAPTCHA ağ sayfalarının güvenliği için otomatik tanınması zor yazıların insan emeğiyle bilgisayar ortamında taranıp sayısallaştırılmasını sağlayan bir uygulamadır. 16 Eylül 2009 tarihinde Google tarafından satın alınmıştır. [Vikipedi]

Google reCaptcha Nedir?
Google reCaptcha Nedir?

reCaptcha nerelerde kullanılır?

reCaptcha genellikle kayıt formlarında, giriş formlarında, yorum formlarında, dosya upload/gönderme formlarında yani bir kullanıcı tarafından bir sunucuya yapılan form isteklerinde/göndermelerinde spam gönderi yapan sanal bilgisayarları (botları) engelleyebilmek için bu tür sayfalarda kullanılır. Örneğin, şuan bu yazının sonunda yorumlar alanı mevcut, o kısımda kullanmaktayız.

WordPress’e reCaptcha nasıl kurulur?

WordPress reCaptcha ekleyebilmek için bize yardımcı olacak bir eklenti olan reCaptcha by BestWebSoft eklentisini kuracağız. Hem ücretli hem ücretsiz olan bu eklenti işimize bir haliyle yarayacak olan bir eklentidir. WordPress’de birden fazla captcha eklentisi bulabilirsiniz ancak kişisel deneyimlerimize göre en iyi sonuç veren ve kullanımı kolay olan eklenti bu eklentidir.

Eklentiyi dilerseniz buradan indirebilir ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler -> Yeni Ekle yolunu izleyip arama kısmına reCaptcha by BestWebSoft yazarak ilgili eklentiye ulaşabilirsiniz.

WordPress reCaptcha by BestWebSoft eklenti ayarları nasıl yapılır?

Eklentiyi sorunsuz bir şekilde kuruldu ise admin panelinde sol menüde bir ayar grubu oluşmuş demektir. Sol menüde reCaptcha adında ki menüye gelin ve Ayarlar sekmesini açın. Aşağıda ki görselde ki gibi bir ekran sizi karşılayacak ve yine görselde işaretlediğimiz adımları takip etmeniz eklenti ayarlarını hızlıca yapabilmenizi olanak sağlıyacaktır.

Wordpress reCaptcha by BestWebSoft eklenti ayarları nasıl yapılır?
WordPress reCaptcha by BestWebSoft eklenti ayarları nasıl yapılır?

reCaptcha eklentisini kullanabilmek için aktif ve geçerli bir Google hesabınızın olması gerekiyor. Bir Google hesabınız yok ise hemen oluşturun. Daha sonra yukarıda ki görselde kırmızı ok ve çerçeve ile belirttiğimiz Get the API Keys. linkine tıklayın. Açılan sekmede sizden Google hesabınızda oturum açmanızı isteyecek Google hesap bilgileriniz ile oturum açın ve açılan sayfada ki yönergeleri takip ederek kendinize bir reCaptcha API oluşturun.

Google’da reCaptcha API nasıl oluşturulur?

Google’da ilk defa bir reCaptcha API’si oluşturuyorsanız eğer karşınıza aşağıdaki görseldekine benzer bir ekran çıkacaktır.

Google reCaptcha API Oluşturma -1
Google reCaptcha API Oluşturma -1
 1. Etiket kısmına oluşturduğunuz API için bir isim belirtiyorsunuz. Bu tamamen size kalmış, istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz.
 2. reCaptcha türü Bu aşamada Google’nin en güncel reCaptcha sürümü olan reCAPTCHA s3 seçeneğine tik koyuyorsunuz.
 3. Alan adları, bu kısımda internet sitenizin adresini yazıyorsunuz. Birden fazla alan adında kullanmak istiyorsanız birden fazla alan adı eklemesi yapabilirsiniz.
 4. reCaptcha hizmet şartlarını kabul edin seçeneğine tik koyun.
 5. Gönder butonuna basarak ilk reCaptcha API’nizi oluşturmuş olacaksınız.

Bu aşamadan sonra geldik oluşturduğunuz reCaptcha API uygulamasından WordPress eklentisinin ihtiyaç duyduğu bilgileri almaya.

Google reCaptcha API Oluşturma -2
Google reCaptcha API Oluşturma -2

Bu kısımdan Site Anahtarını Kopyala diyerek site anahtarımızı kopyalıyoruz. Eklenti ayarlarında ilgili yere yapıştırıyoruz. Daha sonra aynı işlemi Gizli Anahtarı Kopyala diyerek devam ediyoruz. Gerekli API kodlarını aldığımıza göre eklenti ayarlarımızı tamamlayabiliriz.

Wordpress reCaptcha by BestWebSoft eklenti ayarları nasıl yapılır?
WordPress reCaptcha by BestWebSoft eklenti ayarları nasıl yapılır?
 1. reCaptcha Version kısmında Versiyon 3 seçeneğini seçiyoruz.
 2. Site Anahtarı kısmına kopyaladığımız anahtarı yapıştırıyoruz.
 3. Gizli anahtar kısmına yine kopyaladığımız anahtarı giriyoruz.
 4. Enable reCaptcha for kısmında Google reCaptcha’ı kullanmak istediğimiz yerleri seçiyoruz. Varsayılan olarak Şifre Sıfırlama formu ve Yorum Formu seçenekleri seçili olarak gelmektedir. Kendinize göre ayarlamasını yapabilirsiniz.
 5. reCaptcha Domain kısmı yukarıda ki görselde ki gibi kalmasını tavsiye ederiz.
 6. Hide reCaptcha Badge kısmında ki ayara tik koyabilirsiniz. Böylelikle sitenizin sağ alt kısmında şuna benzer bir icon gösterilmeyecektir.
Google reCaptcha v3 Badge
Google reCaptcha v3 Badge

Geriye kalan ayarlara hiç dokunmadan varsayılan olarak bırakıp, ayarları kaydedin. Artık WordPress sitenizde Google reCaptcha kurulu ve spam yorumları, istekleri engellemeye başladı.

Takıldığınız veya yaşadığınız bir sorun var ise lütfen yorumlarda belirtin. Bu yazı işinize yaradı ise sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak daha çok kişinin yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Sonraki Yazı
Wordpress Güncelleme Servisleri - Ping Servisleri 2021

WordPress Güncelleme Servisleri – Ping Servisleri 2021

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
0
Share