WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Her bir internet sitesinin ve sayfanın bir bağlantı şekli vardır. İnternette bir linke tıkladığınız da o sitenin bir bağlantı parametresini aktif hale getirirsiniz. Bu blog yazımızda Wordpress’in kalıcı bağlantı ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatacağız.
Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Kalıcı bağlantı yapıları, blog sayfanızda ki her bir sayfanın URL’lerini belirtir. WordPress’i ilk kurduğunuz ayarlamanız gereken ilk ayardır. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu blog yazımız sayesinde öğrenmiş olacaksınız.

Kalıcı bağlantılar sitenizde bulunan yazılar, kategoriler ve sayfalar için kullanılmaktadır. Örneğin şuan görüntülemekte olduğunuz bu blog yazısının kalıcı bağlantısı yani URL’si https://wordpressli.com/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari-nasil-yapilir/ şeklindedir. Örneğin sitemizin Gizlilik Politikası sayfası için oluşturduğumuz kalıcı bağlantı gibi; https://wordpressli.com/gizlilik-politikasi/

Bu ve buna benzer URL yapısını oluşturmak için yapmamız gerekenler. Başlamadan önce WordPress’in en güncel sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Kalıcı bağlantı neden önemli?

Blog yazmaya başladığınızda insanların yazılarınızı okumalarını, tekrar geri gelmeleri için yazı bağlantılarınızı kolay, anlaşılır ve okunabilir olması gerekmektedir. Bu yüzden URL yapınızı ayarlamanız gerekiyor ki kullanıcılar site içeriğiniz daha rahat bulabilsin ve kullanabilsinler diye. Ayrıca, işin içinde WordPress Seo‘da yatmaktadır. Bunu ilerleyen zamanlarda daha net anlatacağımız blog yazılarımız gelecek.

Kalıcı bağlantı ayarlarını yapmak neden önemli?

 • Blog sayfanızda ki bir yazıyı daha rahat sosyal medya ve diğer internet sitelerinde rahat paylaşabilmek için.
 • Arama motorlarının sitenizin içeriğini daha rahat anlayabilmesi ve indexleyebilmesi için.
 • Okurlarınızı yazılarınızı paylaşmak istediklerinde onlara rahat ve anlaşılır bağlantılar sağlayabilmek için.
 • İçeriğiniz herhangi bir kişiye gönderirken kalıcı bağlantı yapınızdan yararlanabilirsiniz.

Kalıcı bağlantılar birçok açıdan önemli ancak en önemli tarafı SEO (Search Engine Optimization) ya da Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında diğer blog sitelerinden daha ön planda çıkmanın ilk adımı WordPress’in kalıcı bağlantı ayarlarını yapılandırmanızdan geçiyor.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır?

WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını yapılandırmak için WP Admin panelinize giriş yapın. Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar yolunu izleyin ve ayarlarınızı kendi internet sitenizin yapısına göre yapılandırın. Önerdiğimiz ve tavsiye ettiğimiz yapı aşağıda ki görseldeki gibidir.

Wordpress kalıcı bağlantı ayarları
WordPressli.com’un Önerdiği WordPress kalıcı bağlantı ayarları.

WordPress ilk kurulduğunda bu ayar kısmında Düz seçeneği seçili olarak gelmektedir. Kendi site yapınız, içeriğiniz hangi kalıcı bağlantı yapısına uygun ise ya da size göre hangisi daha uygunsa onu seçin.

önemliUnutmayın; sitenize içerik oluşturmaya başladığınız da bu ayarı değiştirmeniz halinde arama motorları tarafından indexlenen yani arama sonuçları dizinine eklenen içerikleriniz 404 bulunamadı hatası verecektir ve arama motorlarında sıralama kaybetmeniz muhtemeldir.

WordPress Seo için en uygun kalıcı bağlantı ayarı nasıl yapılır?

Yukarıda ki görselde birçok ayar ve seçenek olduğunu gördünüz. WordPressli olarak yukarıda ki görselde ki gibi bir kalıcı bağlantı ayarı kullanmaktayız. Bizim için seo açısından en uygun yapı bu şekildedir. Ancak, sizin daha anlayabilmeniz açısından ayarları tek tek açıklamak istiyoruz.

Bazı ayarları zaten WordPress kendisi örnekleriyle açıklamış, açıklamadığı ayarları ise biz açıklayacağız. Özel Yapı seçeneğinde bulunan etiketler ne işe yarıyor? Buyrun;

 • %postname% bu parametre yazının, kategorinin ve sayfaların başlıklarını ifade eder.
 • %post_id% Veritabanın da her bir yazı,etiket,sayfa,kategori birbirlerinden ayırtabilmek için bir id numarası verilir. Bu parametrede o id numarasını URL yapınız da göstermeniz sağlar. Aynı, WordPress’in varsayılan olarak Düz seçeneğinde örneklendirdiği gibi.
 • %category& bu parametre kategori adının URL yapınızda göstermenizi sağlar. Yayınladığınız yazı hangi kategoride ise o kategorinin ismi bağlantı yapınıza eklenir. Birden fazla kategori mevcut ise ana kategori olarak seçtiğiniz kategoriyi birincil kategori olarak kabul eder ve bağlantı yapınıza onu ekleyecektir.
 • %author% Yazıyı, sayfayı oluşturan WordPress kullanıcısını ifade eder.
 • %second% Yazının, sayfanın oluşturulduğu saniyeyi belirtir.
 • %minute% Yazının, sayfanın oluşturulduğu dakikayı belirtir.
 • %hour% Yazının, sayfanın oluşturulduğu saati belirtir.
 • %day% Yazının, sayfanın oluşturulduğu günü belirtir.
 • %monthnum% Yazının, sayfanın oluşturulduğu ayı belirtir, rakam ile.
 • %year% Yazının, sayfanın oluşturulduğu yılı belirtir.

Kalıcı bağlantılarda kullanabileceğiniz yapı parametreleri bunlardan ibaret. Ancak, çoğu WordPress kullanıcısı, blog sahipleri bu etiketlerin çoğunu kullanmıyordur.

Kategori ve Etiket temelli kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır?

Bir diğer değinmemiz konu ise blog sayfanızda oluşturduğunuz kategori ve etiketler. Bunlar içinde kalıcı bağlantı ayarları yapılandırabilirsiniz. Default (varsayılan) ayarlarında bırakırsanız URL yapınız tamamen İngilizce olacaktır. Örneğin; Oluşturduğunuz kategorinin ve etiketin ismi WordPress Seo olsun.

Kalıcı bağlantı ayarlarını aşağıda ki görselde ki gibi boş bırakırsanız oluşacak URL yapısı şu şekilde olacaktır.

 • https://siteadresiniz.com/category/wordpress-seo/ – Kategori yapısı
 • https://siteadresiniz.com/tag/wordpress-seo – Etiket yapısı
Wordpress kategori ve etiket temelli kalıcı bağlantı ayarları varsayılan
WordPress kategori ve etiket temelli kalıcı bağlantı ayarları varsayılan

Bu yapı kötü bir yapımı? bizce değil ancak Türkçe içerikli ve Türk kullanıcılarına odaklı bir blog sayfanız var ise İngilizce kullanmak doğru olmaz. Hem seo açısından hem de kullanıcılarınız açısından zor bir kullanımı olacaktır. Bunun yerine ayarlarımız şu şekilde yapılandırırsak daha iyi olacaktır.

Wordpress kategori ve etiket temelli kalıcı bağlantı ayarları özelleştirilmiş
WordPress kategori ve etiket temelli kalıcı bağlantı ayarları özelleştirilmiş

Ayarlarınızı yukarıda ki görselde ki gibi yaptığınızda URL yapınız şu şekilde olacaktır.

 • https://siteadresiniz.com/kategori/wordpress-seo/ – Kategori yapısı
 • https://siteadresiniz.com/etiket/wordpress-seo – Etiket yapısı

Bu yapı daha düzgün ve Türkçe bloglar için daha idealdir. Ancak, biz WordPressli olarak etiket yapısının varsayılan olarak bırakılmasını seo açısından daha doğru olduğunu düşünmekteyiz.Yaptığımız araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda etiketler için Türkçe kullanmak olumlu sonuç doğurmadığı gibi aksine olumsuz sonuç doğurmakta.

Wordpressli'nin tavsiye ettiği kategori ve etiket temelli kalıcı bağlantı ayarları
WordPressli’nin tavsiye ettiği kategori ve etiket temelli kalıcı bağlantı ayarları

İngilizce olarak /tag/ olarak kalması daha doğru olacaktır. Bu yüzden Kategori temeli ayarına kategori yazarak ekleyip, Etiket Temeli kısmını boş bırakarak kalıcı bağlantı ayarlarınızı yapılandırmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç olarak bütün bu ayarları kendi internet sitenizin yapısına uygun olarak bir kez ayarlayıp, kaydedin. Site içeriğinizi oluşturmadan, sitenizi yayına almadan önce ilk yapmanız gereken ayar bu ayardır. Bu ayarı bir kez düzgün yaptığınızda tekrar bu ayar ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Bu blog yazısı sizin için yararlı oldu ise lütfen yorum kısmından düşüncelerinizi belirtiniz. Yapamadığınız, takıldığınız bir yer var ise onları da bize iletebilirsiniz.

2 yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
WordPress 5.8 Tatum Sürümü Yayınlandı!

WordPress 5.8 Tatum Sürümü Yayınlandı!

Sonraki Yazı
Wordpress reCaptcha Kullanarak Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

WordPress reCaptcha Kullanarak Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
1
Share