Wordpress Genel / WordPress Nedir?

WordPress Nedir?

Wordpress ücretsiz, açık kaynak kodlu ve Türkçe dil desteği bulunan bir içerik yönetim sistemidir. Milyonlarca blog, internet sitesi ve e-ticaret sitelerinin alt yapısını oluşturan en popüler içerik yönetim yazılımlarından bir tanesidir.

WordPress Nedir? WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış ücretsiz bir (CMS) içerik yönetim sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. WordPress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir. Bu niteliği ile sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform olduğu anlamına gelmektedir.

Vikipedi: https://tr.wikipedia.org/wiki/WordPress

Bu blog yazımızda WordPress Nedir? sorusuna cevap bulacaksınız.

WordPress Nedir?

Yazımızın başında kısaca bahsettik ve Vikipedi’den alıntı yaparak detaylandırdık ancak halen WordPress’in ne olduğunu çözemediyseniz okumaya devam edin.

WordPress oldukça gelişmiş ve günümüzde halen geliştirilmekte olan milyonlarca internet sitesinin altyapısını oluşturan bir içerik yönetim sistemidir. WordPress, açık kaynak kodlu bir yazılım olmasından ötürü bu yazılıma herkes katkıda bulunabilmekte, hatta şuan bu makelemizi okuyan sizlerde bu yazılıma destek verebilir, geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dünya’nın dört bir yanından gönüllü olarak insanlar, yazılım geliştiricileri, tema ve eklenti geliştiricileri bu içerik yönetim sistemini geliştirmeye, zenginleştirmeye devam ediyor. Bu devasa gönüllü geliştirici ağı sayesinde WordPress dünyanın bir numaralı içerik yönetim sistemidir.

İnternette arama yaptığınızda karşınıza iki farklı WordPress sitesi çıkıyor; biri WordPress.com diğeri WordPress.org peki bunların hangisi WordPress?

GPL Lisansı nedir? WordPress için ne anlama geliyor?

WordPress bildiğiniz gibi açık kaynak kodlu bir yazılım ve bu yazılımı istediğiniz değiştirebilir, özellikler ekleyebilir, çıkartabilir, logosunu ve ismini kullanarak pazarlamasını yapabilirsiniz. Yazımızın başında WordPress’in bir GPL Lisansı olan bir yazılım olduğunu söylemiştik.

GPL Lisansını WordPress için ne anlama geldiğini madde madde aşağıda listeledik.

  • WordPress’i herhangi bir kısıtlama olmadan istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  • WordPress’i ömür boyu kullanabilirsiniz ve herhangi bir ücret ödemezsiniz. Tamamen ücretsizdir.
  • WordPress’i tamamen kendinize özel hale getirebilir, özelliklerini değiştirebilir, kaldırabilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz.
  • WordPress, GPL Lisansı altında olduğu için WordPress logusunu, yazılımını yeniden pazarlayabilir, paketleyebilir ve satışını yapabilirsiniz. Bu aşamada kafanızın karışması normal fakat bunu yapabilirsiniz. Gerçekten WordPress’i alabilir, logosunu ve ismini değiştirerek pazarlayabilirsiniz.

WordPress.com ve WordPress.org Nedir? Aralarında ki farklar neler?

Wordpress.com ve WordPress.org Nedir?
WordPress.com ve WordPress.org Nedir?

Bu iki farklı site arasında ne fark var? Hangisi gerçek WordPress? Bu soruların ortaya çıkmasının temelinde yatan şey bu iki sitenin farklı ürünler olduğunu bilmemesidir.

Bir başka değişle WordPress tamamen gönüllü geliştirici topluluğuna (size) aittir. Bu yüzden onunla ne yapmak isterseniz yapabilirsiniz.

WordPress.com Nedir? WordPress Nedir?

WordPress.com Automattic adlı özel bir şirkete aittir. Bir üst kısımda sizlere GPL lisansından bahsettik işte GPL lisansının canlı kullanım örneği wordpress.com’dur.

Automattic şirketi WordPress’in yaratıcılarından olan Matt Mullenweg‘in kurduğu bir şirkettir. Matt’in bu şirketi kurmasından amacı WordPress’i kullanmak isteyen ancak barındırma ve teknik konularda bilgisi bulunmayan insanların WordPress ile internet sitesi kurmak ve yayınlamalarını sağlamaktı.

WordPress.com size herhangi bir teknik bilgi kullanmanızı gerektirmeden, belli bir ücret karşılığında sizin yerinize WordPress’i kurmak, barındırmak ve çalıştırmayı amaçlıyor. Çok fazla teknik bilgim yok, barındırma (hosting) ile de uğraşmak istemiyorum diyorsanız WordPress.com’u kullanabilirsiniz.

WordPress.com’un sunduğu bu hizmet kulağa güzel gelse de WordPress üzerinde tam yetkiniz bulunmuyor. Yazılım üzerinde istediğiniz gibi düzenleme, çıkarma yapamıyorsunuz, bunun için ekstra ücret ve diğer servis ücretlerini ödemeniz gerekiyor ancak bu durum WordPress.org için geçerli değil.

Detaylı bilgi almak için WordPress.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

WordPress.org Nedir?

Wordpres.org Nedir?

Gerçek WordPress’i arıyorsanız WordPress.org gerçek WordPress’in adresidir. Dünya’nın dört bir yanından insanların katkıda bulunduğu, sizinde katkıda bulanabileceğiniz gerçek WordPress’i buradan edinebilirsiniz.

Neden gerçek WordPress’i burada bulabilirsiniz diyoruz? Çünkü; WordPress yazılımını geliştiren ve ücretsiz olarak indirmenizi sağlayan kaynak sitenin burası olmasından ötürüdür. Yazılımı buradan indirebilir, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz ve bütün bunları yaparken herhangi bir ücret ödemezsiniz.

WordPress.org binlerce geliştirici tarafından desteklenen bir açık kaynak projesidir. Yüzlerce tema, eklenti ve ipuçlarını burada bulabilirsiniz. WordPress.org’u WordPress.com’dan ayıran nokta şu; WordPress.org’tan yazılımı indirmeniz ve kendiniz kurmanız gerekiyor, barındırma (hosting) işini de siz yapacaksınız alan adını satın alma ve yönetme işinide yine siz yapacaksınız.

WordPress üzerinde ki bütün kontrol sizde. Herşeyini siz yönetebilir, düzenleyebilir ve isteğiniz doğrultusunda kurabilirsiniz. Bu imkanı size wordpress.org vermektedir.

WordPress ile neler yapabilirim?

WordPress ile yapabileceklerinizin bir limiti yok. Sizin hayal gücünüzün nereye kadar gidebildiğine bağlıdır. Bir seyahat sitesi kurabilirsiniz ya da bir emlak sitesi ya da bir kişisel blog sitesi veya bir e-ticaret sitesi. WordPress bir içerik yönetim sistemi olmasından ötürü sizin içeriğiniz ne ise WordPress’i ona dönüştürebilirsiniz. Bir video izleme sitesi yapabilirsiniz; örneğin Youtube gibi.

Teknik bilgilere girmeden olabildiğince yalın bir şekilde WordPress Nedir? sorusunu sizler için cevapladık. Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz başka bilgiler, detaylar var ise yorumlar kısmından ve sosyal medya hesaplarımızdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Total
1
Paylaşım
0 Paylaş
0 Tweet
1 Pinle
0 Paylaş
0 Paylaş
0 Paylaş
0 Paylaş
⚠ Yorum bırakmayı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen tüm yorumların yorum politikamıza göre denetlendiğini ve e-posta adresinizin YAYINLANMAYACAĞINI unutmayın. Lütfen isim alanında anahtar sözcükler KULLANMAYIN. Kişisel ve anlamlı bir konuşma yapalım, içeriğimize katkı sunalım.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

WordPress Versiyon Bilgisi Nasıl Gizlenir?

Sonraki Yazı

WordPress Pingback Nedir?