WordPress 5.8 Tatum Sürümü Yayınlandı!

WordPress 5.8 Tatum Sürümü Yayınlandı!

Birkaç hafta öncesinde beta olarak geliştiricilerin ve test etmek isteyenlerin önüne sunulan WordPress 5.8 “Tatum” sürümü nihai sürüm olarak tüm WordPress kullanıcıları için kullanılabilir olarak yayınlandı.

WordPress 5.8 Tatum sürümünü şimdi indirebilir veya admin panelinizden güncelleyebilirsiniz. Bu sürüm adını efsanevi caz piyanisti Art Tatum’dan almaktadır. Tekniğini ve sınırlarını zorlamasıyla birçok müzik severlere ilham verdi. Bu yüzden WordPress 5.8 sürümüne onun adı verilerek Art Tatum onurlandırıldı.

WordPress 5.8 Tatum Sürümünde Neler Yeni?

Bu güncelleme oldukça büyük bir güncelleme ve getirdiği birçok yenilik mevcut. WordPressin gelişimine baktığımız da hemen her şey blok editör yapısına göre geliştirilmekte. Önce yazı editörünü buna uyarladılar, daha sonra tema ayarlarını yine blok editörü ile yapmamızı sağladılar ve şimdi de Widgets / Bileşenleri blok editörü ile düzenleme imkanı getirdiler.

Bileşenleri Bloklarla Yönet

WordPress ekibinin aylarca süren zorlu çalışma saatlerinin sonunda artık bileşenleri bloklarla yönetebileceksiniz. Aynı yazı editöründe de olduğu gibi bileşenlerinizi de blok tarzında yönetibilir, yeni bileşenleri rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Ayrıca, özelleştir sekmesine de eklenen bu özellik sayesinde bileşenlerinizi canlı olarak önizleme yaparak bloklarla yönetebilirsiniz. Detaylı teknik bilgi almak için Widgets dev note bakabilirsiniz.

Yeni The Query Loop Block

The Query Loop Block ile yazı içerisinde artık daha kolay ve sıradışı bir şekilde belirlediğiniz bir kategoride ki yazıları bloklarla yazı içerisine dahil edebilirsiniz. Yazılarınızı aşağıda ki görselde ki yazı içerisinde gösterebilir. Diğer yapılandırmaları ile kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartabilirsiniz. Ne yalan söyleyelim mükemmel bir özellik.

Wordpress 5.8 Tatum Yeni The Query Loop Block

Yazı içerisine herhangi bir eklenti kullanmadan paylaş butonları ekleyebilirsiniz. WordPress 5.8 Tatum sürümünde gelen bir diğer yeni özellikte bu. Yazı editörünüzden Desenler kısmından bu özelliği bulabilirsiniz. Örnek kullanımı hemen aşağıda;

Bu özelliğinde mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. Ekstra eklenti kullanmadan, kod yazmadan yazı içinde ve blok editörünün olduğu her yerde paylaş butonları ekleyebileceğiz.

Görsellere Renk Filtresi

Günümüzde birçok uygulamada ve akıllı cihazlarda olduğu gibi WordPress’te de artık yüklediğiniz görsellere renk filtresi ekleyerek özelleştirebilirsiniz. Örneği aşağıda mevcut. Normalde rengarenk olan bir görseli sadece siyah/beyaz yaptım. Hem de hiçbir eklenti ve kod kullanmadan. WordPress 5.8 Tatum sürümü ile gelen harika bir özellik daha.

Wordpressli Kapak

Liste Görünümü

Basit bir blog yazısı yazmaya karar verdiniz ancak yazmaya başladıkça eklediğiniz bloklar, özellikler git gide armaya başladı ve bir yerden sonra bunun bir organize olması gerek aradığım blogu rahatlıkla bulabilmek istersiniz. İşte WordPress 5.8 Tatum sürümünde Liste Görünümü özelliği eklendi.

Ne kadar blok eklerseniz ekleyin, liste görünümü ile rahatlıkla aradığınız blokları bulabileceksiniz.

Wordpress 5.8 Tatum Liste Görünümü Özelliği

Yeni Bloklar

Bu sürümde tam tamına 20 adet yeni blok yapısı eklendi. Birbirinden çok farlı amaçlara ve kullanışlılığa sahip bu 20 adet yeni blokları tema düzenlerken, bileşenleri görüntülerken karşılaşabilirsiniz.

WordPress 5.8 Tatum sürümünde gelen yenilikler ve özelliklerin öne çıkanları bunlardı. Daha fazla detaylı bilgi almak istiyorsanız resmi WordPress blog sayfasını inceleyebilirsiniz. [ Gitmek için tıkla. ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
Wordpress Sitenizi Dropbox'a Nasıl Yedeklenir?

WordPress Dropbox’a Nasıl Yedeklenir?

Sonraki Yazı
Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
1
Share