Organik Trafiğinizi Artırmak için Wordpress Seo İpuçları

Organik Site Trafiğinizi Artırmak için WordPress Seo İpuçları

Web sitenizin organik trafiğini artırmak için birçok yol ve yöntem mevcut. Wordpress dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biri ve SEO konusunda en başarılısı diyebiliriz.

WordPress” ve “Seo” bu iki farklı kelime aslında tüm interneti kapsıyor. İlk kelime dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi, ikinci kelime ise blog hayatınızda sürekli karşınıza çıkacak olan arama motoru optimizasyonudur. Hiç şüphesiz ki seo oldukça karmaşık olmasına rağmen oldukça basit. Uygulayacağınız ufak ipuçları ve basit değişiklikler ile WordPress sitenizi arama motorlarına uygun hale getirebilirsiniz.

Bir internet sitesi açtığınızda onu yönetebilmek için bir içerik yönetim sistemine ihtiyaç duyarsınız. WordPress işte bu noktada en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olmaktadır. Bu tercihi yaptıktan sonra sitenizi kullanıcı trafiği çekmeniz gerekiyor ki ürünlerinizi ya da içeriklerinizi insanlara ulaştırabilesiniz. Bunun adına da seo deniyor, tam açılımı Search Engine Optimization. Türkçe ise arama motoru optimizasyonu.

Eğer internet sitenizin altyapısı WordPress ise organik trafiğinizi artırmak için gerekli wordpress seo ipuçlarını sizlerle paylaştık.

SEO uyumlu WordPress temalarını tercih edin.

İnternet sitenizin görünüşü yani tasarımı önemli ancak hem kullanıcı açısından hem de arama motorları açısından sitenizin seo uyumlu olması gerekiyor. Sitenizde seo uyumlu bir tema kullanmanız halinde kullanıcı dostu bir temaya da sahipsiniz demektir. Seo uyumlu bir tema seçmek zor olabiliyor çünkü hangi temanın seo için uygun olup olmadığını test etmeden bilemiyoruz. Hangi temanın seo uyumlu olup olmadığını anlayabilmek için eklentiler ve web araçları mevcut ancak çıkan sonuçların doğru olup olmadığını bilemeyiz çünkü manipüle edilebilirler.

İnternet siteniz için bir tema seçtiğinizde önceliğiniz temanızın kolayca düzenlenebilir, karmaşık olmayan olabildiğince sade temalar tercih edin. Bu tarz temalar genellikle ücretli oluyor ancak ücretsiz temalarda mevcut. İnternet sitenizin içeriğine uygun tema tercih etmeniz bu aşamada elinizi kolaylaştıracaktır. Şatafatlı, böyle her yerden bir özellik fırlayan temalar değil de sitenizi kullanacak olan kullanıcıların rahatça gezinmelerini sağlayacak özellikleri olan temaları tercih edin. Çok fazla özelliği olan, çok fazla eklenti ile zenginleştirilmiş temaları kullanmaktan olabildiğince kaçının. Az eklentisi bulunan, sitenizin açılış ve yüklenme hızını olumsuz etkilemeyecek temaları araştırıp bulun.

Bir temanın seo uyumlu olup olmadığını anlamak için bütün cihazlarda test edin. Akıllı telefonlarda, tabletlerde ve çeşitli bilgisayarlarda temanızın nasıl çalıştığına bakın. Ücretli bir tema kullanmak istiyorsanız pahalı yada ucuz farketmez temayı kimin geliştirdiğine bakın, temanın var ise kullanıcı yorumlarını, daha önce temayı kullanmış olanların yorumlarını dikkate alın ve ondan sonra kullanıp, kullanmamayı düşünün.

Web sitenizin görünür olduğunun emin oIun.

WordPress’i kullanan bazı kullanıcıları sitelerinin arama motorlarında arama sonuçlarında gözükmediğinden bahsederler. Bu durumun birden fazla sebebi olduğu gibi basit bir çözümü de mevcut. WordPress, web sitelerini arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir ayar ile gelmektedir. Bu ayar aktif olduğun siteniz aktiftir ancak arama motorları sitenizi görmezler. Bu ayarı sitenizin yayına hazır gelinceye kadar aktif tutabilirsiniz ancak siteniz yayına hazır olduğunda bu ayarı kapatmanız gerekebilir.

Bahsettiğimiz bu ayarı Ayarlar -> Ortam kısmında Arama motoru görünürlüğü kısmından bulabilirsiniz. Tikli olursa eğer siteniz arama motorlarına bağlı olarak arama sonuçların dahil edilmez. Siteniz yayınlamaya hazır ise ve bu seçenek tikli ise tikini kaldırmanız gerekiyor.

WordPress Arama motoru görünürlüğü
WordPress Arama motoru görünürlüğü

SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarlarınızı yapılandırın.

SEO aslında kullanıcı odaklıdır. Kullanıcının davranışlarına ve sitenizde bulunduğu süreye göre değerlendirmeler yapmakta. Bir kullanıcının sitenizin bir içeriğini rahatça paylaşabilmesi için link yapınızın düzgün, anlaşılır ve kolay okunabilir olması gerekmektedir. WordPress’te bu url yapısına kalıcı bağlantılar diyoruz. Daha önce WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını nasıl yapılandıracağınızı detaylı bir şekilde anlatmıştık.

Görsellerinizi optimize edin.

Bir internet sitesinin kullanıcılar üzerinde etki bırakmasının yolu görsellikten geçiyor. Blog yazılarınızda sade ama etkili şekilde görsel kullanmalısınız. Ancak, kullandığınız görsel yüksek çözünürlüklü olursa ve hiç sıkıştırmadan yükleme yapmanız halinde içeriğinizin yavaş yüklenmesini haliyle kullanıcının içeriğin yüklenmesini beklemeyeceğini bilmeniz gerekiyor.

Dosya boyutu büyük görselleri küçültmek ile organik site trafiğinizi artıramazsınız. Kullandığınız görselleri konuyu uygun seçmeli ve mutlaka görsellerin açıklamalarını girmeniz gerekiyor. Görselin ne olduğunu, görselin içeriğini kısa ve öz anlatan alt yazılar eklemeniz seo açısından faydalı olacaktır. Görsellerinizi optimize ederken görsel kalitesi ile boyutu arasında denge yakalamaya çalışın. Görselin kalitesini bozmadan daha az dosya boyutuna ve ölçeğe sahip görseller oluşturmayı deneyin. Bu size hem kullanıcı taraflı hem arama motorları tarafında fayda sağlayacaktır.

Kategoriler ve etiketler kullanın.

Kategori ve etiket kullanmanız site içeriğinizi organize etmenizi kolaylaştırır. Kategoriler benzer içerikler geniş bir açıdan gruplamak için kullanılır. Etiketler ise, kullanıcın belirlediği ya da aradığı spesifik kelimeleri içeren içeriklerinizi bulmasını kolaylaştırır.

Temiz ve abartılmadan kullanılan etiketler site içeriğinin kendisinden bile daha fazla organik trafik getirebilmektedir. İçerik için en doğru etiketi belirlemek seo açısından fazlasıyla olumlu dönüşümler almanızı sağlayacaktır. Kategoriler ve etiketler sitenizin kaburga kemikleridir diyebiliriz, birbirlerini tamamlarlar ve kullanıcılarınızın sitenizde gezinmelerini ve içeriklerinize kolayca ulaşmalarını sağlar.

Ancak, kategori ve etiketleri belirlerken doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizden emin olun. Aynı, benzer kelimeleri içeren, birbirini tekrar eden kategori ve etiketler kullanmamaya özen gösterin. Az ve öz kategori ve etiket kullanımı sitenize organik trafik çekmenin basit yollarından bir tanesidir.

İç ve dış bağlantılar kullanın.

Sitenizde özellikle site içeriğinizde iç ve dış bağlantıları kullanmaya özen gösterin. Siteniz oluşturduğunuz bir içerik daha önce oluşturduğunuz içerikle bağlantılı ise yeni oluşturduğunuz içeriğinizde eski içeriğinize bağlantı vermek, kullanıcılarınızı daha önce ki yazınıza yönlendirmek organik trafik kazanmanız bir diğer yoludur.

Aynı şekilde siteniz dışında başka sitelere de yönlendirmeler yapmanız, kaynak sitelere bağlantılar vermeniz arama motorların sıralamanızı etkileyecektir. İç ve dış bağlantılar kullanmanız arama motorlarının gözünden kaçmayacaktır, size olumlu olarak dönüşüm sağlayacaktır. Dış bağlantı verirken yani bir başka siteye yönlendirme yaparken kullanıcılarınızın sizin sayfanızı terk etmediğinden emin olun link verirken bağlantıyı yeni sekmede aç ve nofollow [1] olarak eklemeyi unutmayın.

İçerik paylaşılabilirliğini kolaylaştırın.

İçerik paylaşılabilirliğini kolaylaştırın.
İçerik paylaşılabilirliğini kolaylaştırın.

Kullanıcılarınıza site içeriğinizi paylaşmalarına kolaylık sağlayın. Sosyal medya ve diğer paylaşım alanlarına ulaşmalarını ve kullanmalarını kolaylaştırın. Kullanıcılarınız site içeriğinizi beğendiklerini bunu başkalarıyla paylaşmak isterler bunu kolaylaştırdığınızda alacağınız organik trafik artmış olacaktır. Sosyal medya paylaşım butonlarını kullanıcının görebileceği ama gözüne sokmadan bir yerde konumlandırmanız site trafiğinizi önemli ölçüde artıracaktır.

Her sayfada bir anahtar kelime kullanın.

Örneğin, bir sayfanızda altın satıyorsunuz diğer bir sayfanızda da dolar satıyorsunuz. Bu iki sayfanın odak noktaları farklı ve bu yüzden her iki sayfada tek bir anahtar kelime kullanın. “Altın” satış sayfasına “dolar nasıl satın alınır?” anahtar kelimesini eklemeniz size hiçbir getiri sağlamadığı gibi arama motorlarınca fark edildiğinde bunun bir SEO ihlali olduğunu, kullanıcıyı yanıltma olarak değerlendirerek sizi cezalandırabilir.

Bu yüzden sayfalarınızda sayfa içeriğinizi net anlatan tek bir anahtar kelime kullanın. Seçtiğiniz anahtar kelimenin birden fazla varyasyonunu kullanabilirsiniz. Örneğimizde olduğu “dolar” bizim anahtar kelimemiz ve sayfamızda bunu “dolar nereden alınır?“, “dolar ne kadar?” gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Anahtar kelime kullanımını doğru kullandığınızda site trafiğinizi ve arama motorlarında ki sıralamanızı olumlu yönde etkilediğini görebilirsiniz.

Özgün içerik üretin.

İçeriğin arama motoru optimizasyonunda kral olduğunu söylemeye gerek yok. Site içeriğiniz bütün her şeyden önemli. İçeriğiniz özgün olduğunda insanlar sizi daha sık ziyaret edecektir. Örneğin, bir matematik sorusunun 3 farklı çözüm yolu var; A sitesi ile B,C sitesi birbirinden kopya çekerek aynı çözüm yolunu içerik olarak paylaşmışlar ancak siz D sitesi olarak diğer çözüm yollarını sunmuşsunuz. Kullanıcı kopya siteyi sadece 1 kez ziyaret edecektir ancak sizi belki defalarca ziyaret edecek, diğer içeriklerinizi kontrol etmek, okumak isteyecek.

Arama motorları günümüzde kopya içerik ile özgün içeriği çok net ayırt edebiliyorlar. Kopya içerik oluşturursan arama motorları bu durumu fark edinceye kadar trafik alırsın ancak kopya içerik ürettiğini fark ettikleri anda uygulayacakları spam cezası ile internet çöplüğünde yerinizi aldınız demektir. Bu yüzden olabildiğince kendinize ait, özgün içerikler üretmeye gayret edin. Başka sitelerden, kaynaklardan ilham alabilirsiniz ancak birebir aynısını aktarmak kısa sürede başarılı ama uzun vadede başarısız olmanızı sağlar. (Bkz: Google kalite yönergeleri)

Bir SEO eklentisi kullanın.

WordPress seo eklentileri bakımından oldukça zengin bir yazılım. WordPress’in eklenti kütüphanesinde çok farklı amaçlar için seo eklentileri bulmanız mümkün ancak bizim tavsiye ettiğimiz bir eklenti var o da Yoast SEO. Bu eklenti hem ücretli hem ücretsiz sürümleri mevcut ve çoğu WordPress kullanıcısının tercih ettiği bir SEO eklentisidir. Bir sonra ki rehber yazımızda bu eklentinin nasıl kurulacağı ve ayarlarını nasıl yapılandıracağınızdan bahsedeceğiz. Ancak, eklentiyi merak ediyorsanız buradan bakabilir ve deneyebilirsiniz.

İçerik üretmeye devam edin.

Bu ipuçları yazımızın sonuna geldik. İçerik üretmeye devam edin, arama motorlarının istediği internet sitesine sahip olmadan, onların beklentilerini karşılamadan internet sitenizin tam potansiyelini kullanamazsınız. Sitenize trafik çekmenin elbette farklı alternatif yolları mevcut ancak sitenize giriş yapan kullanıcıların yüzde kaçının geri dönüş yaptığı önemli? Bir e-ticaret sitesi sahibi olduğunuzu düşünelim on bin kişinin sitenize giriş yaptığı ancak hiçbirinin ürünlerinizi almadığını düşünün? Hızlı bir internet sitesine sahip değildiniz, kullanıcı sayfanızın yüklenmesini beklemek yerine başka siteye yöneldi sizden daha hızlı olana. Site içeriğiniz o kadar karmaşıktı ki hangi ürünü nerede bulacağını çözemedi, sinirlendi ve sitenizi terk ettiği ya da rakip siteye yöneldi.

Bu yazıda anlattığımız her şey kullanıcı odaklıydı. Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın dediği gibi “Arama motorları için site oluşturmayın, kullanıcı için oluşturun.”

Umarız bu makale yardımcı olmuştur. Beğendiyseniz, şu makalelerden bazılarına da göz atmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı
WordPress’te wp-config.php Dosyası Nasıl Düzenlenir?

WordPress’te wp-config.php Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Sonraki Yazı
Wordpress Yoast Seo Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Yoast Seo Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır? 2022

Benzer Yazılar
İnternet sitemiz size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Sitemizi kullanmadan önce çerez kullanımı ve gizlilik konusunda detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.
Total
36
Share